dłużnik chciał zabić

70-letni dłużnik chciał zabić!

Popradnik Widomości Zbrodnia i kara

Dłużnik chciał zabić – W miejscowości Końskie pracownica terenowa firmy pożyczkowej przyszła odebrać dług. 70-latek zaatakował ją w swoim mieszkaniu próbując zabić – sąd wydał jednak wyjątkowo łagodny wyrok w tej sprawie.

Dłużnik chciał zabić

Pracownica firmy pożyczkowej przyszła odebrać ratę kredytu, a 70-letni dłużnik próbował ją zabić!

Praca przedstawicieli terenowych firm pożyczkowych nie jest łatwa ani bezpieczna. Przekonała się o tym pracownica terenowa mająca swój rejon w miejscowości Końskie w województwie Świętokrzyskim. Jej zadaniem było odbieranie zaległych rat, z którymi zwlekali dłużnicy firm pożyczkowych. Nie wiadomo dlaczego kobieta działała sama – zapewne nie podejrzewała, że standardowy odbiór ostatniej raty zobowiązana o mały włos nie pozbawi ja życia.

70-latek zaatakował kobietę nożem kuchennym

Do całego zdarzenia doszło w październiku ubiegłego roku. 51-letnia pracownica terenowa jednej z firm pożyczkowych, udała się do mieszkania 70-letniego mężczyzny w calu odbioru jednej z rat zaciągniętego przez niego zobowiązania – pożyczka nie była duża, opiewała bowiem na kilkaset złotych. Natychmiast po tym, gdy kobieta przestąpiła próg mieszkania mężczyzny, ten zaatakował ją nożem kuchennym, ciosy kierując w klatkę piersiową. Kobietę uderzał również kluczem francuskim – poszkodowanej udało się zbiec, krzyskiem zaalarmowała sąsiadów, którzy udzielili rannej pomocy medycznej i wezwali na miejsce policję. Badania przeprowadzone na miejscu wykazały, że 70-letni napastnik znajdował się pod wpływem alkoholu, jednak nie próbował zbiec ze swojego mieszkania – od razu przyznał się do zarzucanych mu czynów, czyli usiłowaniu zabójstwa pracownicy firmy pożyczkowej.

Mężczyzna planował zabójstwo od dawna

Oskarżony 70-latek nie ukrywał, jaki był cel jego działania. W toku postępowania zeznał, że planował zabójstwo kobiety i szykował się na nie od pewnego czasu – miał zamiar zabić ją od razu, gdy wejdzie do mieszkania, jednak nie przewidział możliwości ucieczki kobiety. Twierdził, iż czuł się przez nią oszukany. Niestety, jak to w polskim prawie bywa, znalazły się okoliczności mogące złagodzić jego wyrok. Prokurator początkowo wnioskował o 15 lat pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa, adwokatowi udało się zmienić kwalifikację czynu na uszkodzenie ciała, wnioskując o łagodny wymiar kary. Uzasadnieniem było działanie mężczyzny w stanie ograniczonej poczytalności, o czym poinformowani biegli psychiatrzy i psychologowie.

Sąd wymierzył karę w systemie terapeutycznym

Mimo iż sąd uznał 70-latka za winnego usiłowania zabójstwa, orzekł wobec niego karę zaledwie 8 lat pozbawienia wolności i skierowanie mężczyzny na terapię odwykową. Mężczyzna został również zobowiązany do pokrycia części kosztów sądowych, a do tego do wypłacenia kobiecie 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Mimo iż oskarżony działał w celu pozbawienia życia pracownicy firmy pożyczkowej, wymiar kary wydaje się nadzwyczaj łagodny – szczególnie, że gdyby kobieta o własnych siłach nie uciekła z mieszkania, z dalekim prawdopodobieństwem mężczyzna pozbawiłby ją życia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments