Ustawa PiS uderza w Owsiaka

Widomości
obsługa (5 / 1)
Szybkość (5 / 1)
Przyznawalność (5 / 1)

Kolejna kontrowersyjna ustawa PiS-u, która tym razem została wymierzona w fundacje zbierające pieniądze dla potrzebujących. Najbardziej ucierpieć może Wielka orkiestra świątecznej pomocy, która PiS stara się zablokować. Owsiak jest oburzony decyzją rządu, popiera go wiele pozarządowych organizacji.

Kolejna kontrowersyjna ustawa PiS-u.

Nowa ustawa Prawa i Sprawiedliwości reguluje zmiany w dotychczasowej już ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Nowelizacja ustawy wzbudziła oburzenie i wiele kontrowersji, ponieważ jej założenia jawnie wytoczone są w Jerzego Owsiaka i WOŚP. Protest Jurka Owsiaka poparło wiele organizacji pozarządowych, które potwierdzają jakoby nowa ustawa była bezpośrednim zagrożeniem dla organizowanej co roku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nowy projekt w swoich założeniach wprowadza nowe regulacje na mocy których MSWiA będzie mogło zablokować zbiórki publiczne, jeżeli uznają, że cel zbiórki będzie kolidował z zasadami w oparciu o życie społeczne. Przypomnijmy sobie niechęć PiS wobec Owsiaka – ta ustawa z pewnością w gruncie rzeczy jest skierowana wprost w jego stronę. Nie tylko Owsiak jest oburzony nową ustawą. „Mimo wszystko” fundacja Anny Dymnej również krytykuje założenia ustawy, podobnie Amnesty International oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jest to cios wymierzony w fundacje, które od lat pomagają potrzebującym. PiS już w ubiegłej edycji próbował zbojkotować WOŚP ale bez skutecznie. Zarzucanie Owsiakowi oszustwa a także brania pieniędzy ze zbiórki nic nie wskórało, a wręcz przeciwnie. Oburzenie Polaków sprawiło, że WOŚP znów zebrał dla potrzebujących sporą ilość pieniędzy. Po wejściu w życie ustawy każdy minister, który stwierdzi, że w jego ocenie działalność fundacji oraz jego cele nie są adekwatne będzie mógł nie dopuścić do finału a także przejąć zebrane pieniądze. Już wczoraj śmiano się, że ministrowie będą mogli przejąć pieniądze dla siebie bądź dla Gowina, który w radio śmiał stwierdzić, że jego pensje są niskie i ledwo starcza mu na miesiąc.

Ministrowie będą mogli przejąć pieniądze i wskazać wybrany przez siebie cel, na który WOŚP będzie musiał przekazać pieniądze. Jest to jawne wykorzystywanie nie tylko pracowników fundacji ale także ludzi, którzy w dobrej wierze chcą pomagać najpotrzebniejszym wspomagając w ten sposób WOŚP. Cele, na które przekazywane są zebrane środki są od samego początku podane do wiadomości publicznej – decyzją ministrów będzie można ten cel zmienić.

Nowa ustawa uderzy w Owsiaka i WOŚP

Jerzy Owsiak jasno podkreśla, że nowa ustawa jest wymierzona wprost w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jak sam podkreśla nowa ustawa nie tylko ma na celu zatrzymanie jego fundacji, ale przede wszystkim zniszczyć jej niezależność – zwłaszcza finansową. Obecnie zbiórki pieniężne są przekazywane na cele realizowane przez WOŚP – wiele placówek skorzystało na pomocy Owsiaka. PiS stara podporządkować sobie wszystkie jednostki – przejęcie TK oraz innych organów w Państwie jak widać nie wystarczy. WOŚP zrzesza ogromną liczbę osób nie tylko w Polsce. Jawny spór pomiędzy Kaczyńskim a Owsiakiem mogliśmy zauważyć już dawno. PiS chce by WOŚP stał się posłuszny władzy i reflektował ich poglądy. WOŚP ma na celu ochronę zdrowotną, co nie podoba się często przedstawicielom naszej władzy. Rządowi nie podoba się krytyka ze strony Owsiaka i stara się go uciszyć, czego efektem ma być nowa ustawa. Owsiak i jego fundacja jawnie wyraża sprzeciw wobec tego co dzieje się w Państwie, jest to jednak uzasadniona decyzja. Gdy dokonania władzy mają negatywny wpływ na dobro społeczne protesty są wskazane – tak działa Państwo demokratyczne, jednak od dawna można zauważyć, że demokracja w naszym kraju znacznie ucierpiała co było już efektem sporów na szczeblach międzynarodowych.

Jak podkreśla Owsiak, PiS chce wykorzystać ustawę do swoich politycznych interesów, tak jak robi to w przypadku prawa. Uderzenie w WOŚP jest jawną dyskryminacją wolności słowa a także w wolny wybór obywateli, którzy przekazują pieniądze na cele założone przez fundację a nie narzucone przez ministerstwo. Jeżeli ustawa będzie miała taki wpływ może oznaczać to koniec corocznych zbiórek WOŚP-u. Owsiak wystosował oświadczenie odnośnie nowej ustawy, które zostało poparte przez 30 organizacji pozarządowych. Sprzeciw wobec zmian w ustawie jest jawny i miejmy nadzieję, że zmiany nie dojdą do skutku. WOŚP od 26 lat wspiera szpitale i nie tylko. Z zakupionego sprzętu medycznego korzystało już miliony polaków – większości z nich uratował on życie. Wejście ustawy w życie może zniszczyć to, co Owsiak wraz z ludźmi budowali przez tyle lat.

Polacy na całym świecie solidarnie uczestniczyli w finale, wspomagając orkiestrę za każdym razem tak samo bądź bardziej. Tymczasem ustawa pozwoli MSWiA na blokowanie zbiórek publicznych jeżeli uznają oni, że naruszy on interes publiczny. Jest to kpina i arogancja ze strony rządu. Chcąc podporządkować sobie wszelkie jednostki posuną się do największego świństwa. Tutaj nie chodzi już o dobro ludzi tylko o to, by nikt jawnie nie wyrażał swoich opinii, które mogą być krytyczne wobec rządzącej obecnie władzy.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ewelina C. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewelina C.
Gość
Ewelina C.
obsługa :
     
Szybkość :
     
Przyznawalność :
     

Rząd nigdy nie wyłożył tyle pieniędzy na leczenie i szpitale co Jurek Owsiak. Powinni dać mu spokój, bo tyle pomaga. Moje dziecko dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy miało profesjonalne badanie słuchu zaraz po narodzinach.