Sprzedawanie tzw. „Bitcoinów” – to może być nowy sposób na zorganizowanie atrakcyjnego biznesu!

Widomości

Handel Bitcoinami opłaca się zarejestrować jako dziełalność gospodarczą – wtedy można uniknąć wysokich podatków. Nie można bowiem zapominać, że zyski z handlu Bitcoinami należy rozliczyć z fiskusem!

Sprzedawanie tzw. „Bitcoinów” – to może być nowy sposób na zorganizowanie atrakcyjnego biznesu!

Cały świat oszalał w pogoni za Bitcoinami, czyli kryptowalutą podbijającą rynek. Jest to elektroniczna waluta której nikt nie widział, jednak jej wartość wzrasta, a wiele osób w obrocie Bitcoinami widzi ciekawą formę biznesu. Nie wiadomo jednak, czy kryptowaluty nie dosięgnie efekt bańki, która na razie narasta, jednak w jednej chwili może pęknąć, a osoby inwestujące w Bitcoiny mogą stracić fortunę. Trzeba również pamiętać, że kto zarobił na obrocie Bitcoinami, musi zapłacić podatek!

Sprzedajesz Bitcoiny – załóż działalność gospodarczą

Okazuje się, że niepewna sytuacja Bitcoina nie sprawia, że jest mniej zainteresowanych obrotem kryptowalutą. Z najnowszych danych wynika, że świetnym biznesem jest założenie własnej działalności gospodarczej, wybranie stawki liniowej i zapłacenie podatku w wysokości 19%, co jest bardziej opłacalne niż standardowa wysokość podatku, jeśli ktoś odnosi duże zyski. Obrót Bitcoinami zostanie wliczony do przychodów z praw majątkowych lub działalności gospodarczej. Założenie własnej działalności opłaca się osobom, które z obrotu Bitcoinami przekroczyły próg dochodu wynoszący 85,5 tysiąca złotych – wtedy stawka podatku wynosi aż 32%. Osoby traktujące handel Bitcoinami raczej hobbystycznie będą natomiast płaciły podatek w wysokości 18%, oczywiście o ile nie przekroczą wspomnianej kwoty.

Jak uniknąć kłopotów z fiskusem?

Kwestia rozliczania kryptowalut jest stosunkowo nowa, ale nie można o niej zapomnieć, jeśli nie chce się mieć problemów ze skarbówką. Nie ma co liczyć na to, że Urząd Skarbowy nie zainteresuje się naszymi zyskami. Wszystkie dochody osiągnięte w obrocie Bitcoinami trzeba bowiem rozliczyć na formularzu PIT-36 do końca kwietnia. W ciągu roku nie wpłaca się zaliczek ani składek ZUS, a samą kwotę przychodu przelicza się na kurs złotego z dnia poprzedzającego uzyskanie zysków. Kurs ten powinien zostać sprawdzony na stronie internetowej NBP. Niestety, na koniec trzeba będzie zapłacić fiskusowi odpowiednią kwotę podatku. Jeśli zarejestrujemy działalność gospodarczą, składki i zaliczki na podatek będą musiały zostać opłacane na bieżąco w trakcie całego roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments