Rząd chce blokować zbiórki publiczne. Szykuje się nowelizacja kolejnej ustawy.

Widomości
obsługa (5 / 1)
Szybkość (5 / 1)
Przyznawalność (5 / 1)

MSWiA pracuje nad nowelizacją ustawy o zbiórkach publicznych. Będą mogli zablokować dowolną zbiórkę pod byle pretekstem.

 

Po mniej lub bardziej udanych nowelizacjach ustaw rząd zabiera się za kolejne zmiany. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest w trakcie przygotowywania nowego projektu. Nowelizacji ma zostać poddana ustawa o zbiórkach publicznych.
Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji treść nowelizacji nie może zostać jeszcze podana do opinii publicznej, jednakże faktycznie taki projekt jest przez nich realizowany. Jak już wiadomo, główne zmiany w ustawie mają stwarzać możliwość blokady dowolnej zbiórki publicznej przez rząd. Proceder ten dotyczyć ma zbiórek, których cel narusza ważny interes publiczny lub jest sprzeczny z zasadami życia społecznego. W skrócie oznacza to możliwość zablokowania dowolnej zbiórki publicznej, która nie do końca spodoba się obecnej władzy.

O tym, czy cel zbiórki publicznej narusza ustawowe zasady, czy nie, decydować ma tylko i wyłącznie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W przypadku, gdy ministerstwo uzna cel zbiórki za naruszający interes publiczny lub jest sprzeczny z zasadami życia publicznego, jej organizator będzie miał 3 dni na wyznaczenie innego jej celu. Jeżeli tego nie zrobi — bądź nowy cel także nie zostanie zaakceptowany — Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zablokuje zbiórkę oraz samodzielnie wyznaczy cel, na jaki zostaną przekazane zebrane środki. Autorzy przygotowywanej nowelizacji zapewniają, że ustawa ma być wykorzystywana w nadzwyczajnych przypadkach ( aby „chronić wizerunek Polski”), jednakże wiele osób twierdzi, że ma to być przysłowiowy ” bat” na organizacje takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W świetle aktualnie panującego prawa organizator każdej zbiórki publicznej ma obowiązek dokonania jej rejestracji ( na portalu zbiórki.gov.pl ). Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji -mimo iż ustawowo pełni rolę notariusza zbiórek — ma prawo ją zablokować tylko w przypadku, gdy jej cel jawnie narusza polskie prawo — Prawo i Sprawiedliwość postanowiło to zmienić.

Artykuł 15 nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych będziedawał prawo do odmowy rejestracji zbiórki również w przypadku wykraczania jej celu poza sferę zadań publicznych oraz, gdy organizator zbiórki nie złożył do ministerstwa sprawozdania z wcześniej przeprowadzonej zbiórki.

Z listą zadań publicznych możemy zapoznać się w 24 punktach zawartych w ustawie o działalności pożytku publicznego. Wymienione są tak między innymi: pomoc społeczna, pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, działalność charytatywna, podtrzymywanie tradycji narodowej.

Mimo iż nowelizacja nie została jeszcze publicznie zaprezentowana to do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji już napływają pierwsze skargi i petycje. Organizacje pozarządowe wyrażają w nich głęboką wątpliwość co do słuszności zmian w ustawie o zbiórkach publicznych. Blisko 30 z nich jawnie wyraża zaniepokojenie zapowiadanym kierunkiem zmian. Kontrowersyjny zapis o możliwości blokady dowolnej zbiórki uznawany jest przez nich za sposób na organizacje nieprzychylne dla obecnego rządu. Za szczególnie narażone uważają zbiórki organizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Obywateli RP oraz KOD. Ustawa uważana jest także za dodatkowy środek kontrolujący i ograniczający organizacje pozarządowe i sposoby ich finansowania.

Odpowiedzi na te zarzuty postanowił udzielić wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker:
„- Chcę wyraźnie podkreślić, że proponowane przepisy nie mają na celu ograniczenia jakiejkolwiek działalności podmiotów, które przeprowadzają na co dzień zbiórki publiczne. Proponowane rozwiązanie będzie miało swoje zastosowanie jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych. Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę z organizacjami, które przeprowadzają zbiórki publiczne. W ramach konsultacji społecznych odbędzie się, między innymi spotkanie, na które zostaną zaproszeni przedstawiciele sektora pozarządowego.”

Do zapowiedzi nowelizacji przepisów o zbiórkach publicznych doszło na trybunie sejmowej pod koniec stycznia. Dokonał jej szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński przy okazji raportu dotyczącego osób i organizacji, które można podejrzewać o propagowanie faszyzmu innych totalitaryzmów. Pomysł nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych zrodził się w ministerstwie, gdy na jaw wyszedł cel organizowanej przez „Dumę i Nowoczesność” zbiórki publicznej. Chodziło tu o zbieranie pieniędzy dla Janusza Walusia – polskiego imigranta, członka rasistowskich grup skazanego prawomocnym wyrokiem sądu za zamordowanie czarnoskórego przywódcy partii komunistycznej Chrisa Haniego.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Ewelina C.Mariolka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariolka
Gość
Mariolka

Jesli rzad chce zablokowac zbiorki publiczne, to w takim wypadku niech sam znajdzie srodki na te cele na ktore zbierane sa pieniadze. Gdyby niedobroc ludzi to nie byloby tak kolorowo

Ewelina C.
Gość
Ewelina C.
obsługa :
     
Szybkość :
     
Przyznawalność :
     

Co to się dzieje w tej Polsce? Jak tak dalej pójdzie to będziemy musieli prosić o zgodę, aby móc wyjść z domu po pracy. A wszystkie nasze pieniądze będą zabierać na swoje premie. W Polsce, z tego co się orientuję, mamy wolność słowa, twórczości i demokrację. Ale chyba nie u tej władzy, bo już zapomniałam jak to jest być wolnym.