Pod Moskwą rozbił się samolot pasażerski An-148– na pokładzie znajdowało się 71 osób

Widomości

Samolot An-148 runął na ziemię tuż po starcie. Do tragedii doszło pod Moskwą, na pokładzie maszyny znajdowało się 71 osób – wiadomo, że nikt nie przeżył katastrofy. Trwa szukanie przyczyny tego wypadku.

 

Pod Moskwą rozbił się samolot pasażerski – na pokładzie znajdowało się 71 osób

W niedzielę 11 lutego tuż pod Moskwą rozbił się samolot pasażerski Samolot An-148, należący do Saratowskich Linii Lotniczych. Wystartował on ze znanego, znajdującego się tuż pod stolicą Rosjo lotniska Domodiedowo do Orska położonego we wschodniej Rosji dokładnie o godzinie 14:24, natomiast już 4 minuty później runął na ziemię. Jak na razie przyczyny tej katastrofy nie są znane – na pokładzie samolotu w chwili wypadku przebywało 71 osób – było to 65 pasażerów i 6 członków załogi.

Samolot z nieznanych przyczyn nagle runął na ziemię

Nie wiadomo co się stało – portal FlightRadar poinformował, że An-148 początkowo wzniósł się na wysokość 1800 metrów, osiągając prędkość około 600 km/h, następnie nagle zniżył się o 100 metrów, znów zaczął się wznosić się do pułapu 1800 metrów, po czym runął gwałtownie na ziemię. Dokładnie na wysokości 900 metrów zniknął z zasięgu radarów, we wsi Argunovo leżącej 80 kilometrów od Moskwy. Trudne warunki atmosferyczne, niskie temperatury i obfite opady śniegu znacznie utrudniały ratownikom dotarcie na miejsce katastrofy. W akcji ratunkowej brało udział ponad 300 osób, ale już po dotarciu na miejsce było jasne, że żaden pasażer nie przeżył katastrofy. Wiadomo, że wśród 65 pasażerów znajdowało się troje dzieci, a także trzech obcokrajowców, lista ofiar została już oficjalnie opublikowana. Siła katastrofy była tak duża, że szczątki ofiar są rozrzucone w promieniu kilometra wokół miejsca katastrofy, a identyfikacja ciał będzie wymagała wykonania badań genetycznych.

Jaka była przyczyna katastrofy?

Badaniem przyczyn katastrofy lotniczej pod Moskwą będzie zajmował się sztab ekspertów lotniczych, jak na razie można wysuwać jedynie hipotezy odnośnie możliwej przyczyny tej tragedii. Podaje się trzy najbardziej prawdopodobne przyczyny katastrofy – awarię silnika, błąd pilota i trudne warunki pogodowe. Saratowskie Linie Lotnicze poinformowały, że za sterami AN-148 zasiadał doświadczony pilot. Same linie cieszą się dobrą opinią i są jedną z bardziej znanych firm transportowych w Rosji, co do ich maszyn nie było żadnych zastrzeżeń technicznych. Niepotwierdzone dane podawane przez świadków świadczą jednak o zastrzeżeniach technicznych, które dotyczyły tego samolotu po ostatnio wykonanych badaniach technicznych pod koniec 2017 roku. Na pewno w chwili startu i tuż przed nim pod Moskwą panowały ciężkie warunki pogodowe, takie jak niska temperatura i obfite opady śniegu, co mogło powodować oblodzenie silników lub awarię układów elektrycznych. Możliwą przyczyna katastrofy mogło być również zderzenie z ptakami – są to jak na razie spekulacje pełne wątpliwości, które muszą rozwiać eksperci lotniczy. Podano informację, że jedna z czarnych skrzynek An-148 została już znaleziona i może dać odpowiedź odnośnie przyczyn katastrofy lotniczej. Świadkowie zdarzenia informują ponadto o wybuchu, do którego doszło w samolocie jeszcze gdy przebywał on w powietrzu.

An-148 to nowoczesne i dobrze oceniane samoloty

Nie ma wątpliwości, że sam samolot An-148 produkowany przez firmę Antonov to maszyna nowoczesna i dobrze oceniana przez ekspertów pod względem bezpieczeństwa. Samolot który uległa awarii i uderzył w ziemię został wprowadzony do eksploatacji zaledwie dziewięć lat temu. Początkowo maszyna była użytkowana przez linie Rossija, należące do znanej i cenionej grupy Aerofłot. Do Saratowskich Linii Lotniczych samolot został przekazany w ramach leasingu w marcu 2017 roku, w sumie linie posiadają kilka maszyn An-148. Samolot posiadał nowoczesny szklany kokpit, będący w pełni elektrycznym wyposażeniem kabiny pilota. W 2011 roku podczas testów jeden z samolotów An-148 rozbił się obwodzie biełgorodzkim również w Rosji, wtedy zginęło 6 osób. Nie świadczy to jednak o awaryjności tego typu floty, od tego czasu nie było żadnych problemów podczas użytkowania An-148. Poczekajmy na wyniki badań czarnych skrzynek, które dadzą jednoznaczną odpowiedź o przyczynach katastrofy i o tym, czy faktycznie był to błąd pilota czy raczej usterka maszyny.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o