Oszczędzanie jest dla każdego i właśnie ty, powinieneś o tym wiedzieć.

Oszczędznie Widomości

Dowiedz się więc, w jaki sposób skutecznie oszczędzać i jak skutecznie pomagać sobie w oszczędzaniu. Żeby nie oszczędzać, próbujemy znaleźć sobie różne wymówki, tak naprawdę, to większość z nich da się łatwo obalić, ponieważ są zwykłym stekiem bzdur. Zamiast się wykręcać, przeczytaj w tym artykule, jak właśnie ty możesz zacząć swoją przygodę z oszczędzaniem.

Chyba każdy z nas odczuwa od czasu do czasu brak gotówki. Jest to coś normalnego i w niezależnie od tego ile zarabiamy, zawsze pojawią się jakieś wydatki. Ten problem da się jednak rozwiązać i może to zrobić każdy. Tak naprawdę nie potrzeba do tego zbyt wiele, wystarczy trochę samozaparcia i pracy. Jaka jest metoda na brak pieniędzy? Oczywiście niezaprzeczalnie jest tym oszczędzanie, a dla nieco odważniejszych, również inwestowanie.

 

Czy warto oszczędzać?

 

Żyjemy w dobie konsumpcjonizmu, dlatego bardzo często, zamiast odkładać jakieś pieniądze, wolimy je wydać, nawet na niepotrzebne rzeczy. W pewnych chwilach jednak odczuwamy brak pieniędzy i czy nie zastanowiliśmy się, czym jest to spowodowane? Może czasem warto pomyśleć, dlaczego mamy mniej pieniędzy, niż zdarza nam się potrzebować i nagle mamy problemy z zakupem czegoś bardzo ważnego. Powodów może być wiele, jednak w tym w dużej mierze wcześniej wspomniany konsumpcjonizm. Jedna prócz tego na pewno warto zwrócić uwagę na wykorzystanie energii przez nas, niepotrzebne usługi, marnotrawienie pieniędzy na niepotrzebne atrakcje itd. Powodów będzie tyle, ile osób nad nimi pomyśli, każdy będzie miał swoje indywidualne podejście. Jednak teraz nie czas na wymienianie powodów, dlaczego nie oszczędzamy.

 

Oszczędności, które jesteśmy w stanie zdobyć, mogą być dla nas bardzo przydatne w różnych nagłych przypadkach i do różnych naszych zachcianek. Możemy je zbierać na coś konkretnego, lecz mogą sobie również po prostu leżeć i rosnąć. Po prostu trzeba dojść do wniosku, że naprawdę warto oszczędzać i może nam się to przydać.

 

Polacy muszą nauczyć się, co to jest oszczędzanie i na nowo poznać wartość pieniądza. Niestety nie mamy tych drogocennych skłonności do odkładania pieniędzy i wolimy mieć coś na tu i teraz. Przez to nie tylko nie jesteśmy w stanie skutecznie zaoszczędzić, ale pozbawiamy się również szansy na zdobycie czegoś lepszego. Jeśli na przykład chcemy kupić nowy samochód, to nie szukamy go i nie zbieramy pieniędzy przez rok, czy dwa, abyśmy mogli kupić coś bardzo dobrego, tylko szybko sprzedajemy nasz i szybko chcemy kupić kolejny. Warto więc nieco zastanowić się nad swoim zachowaniem i czy naprawdę tego potrzebujemy.

 

Oszczędzanie to w dużej mierze szkolenie swojego charakteru. Jeśli mamy skłonności do wydawania pieniędzy i jesteśmy raczej lekkomyślni, częściej idziemy za emocjami niż z a rozumem itd., to możemy mieć pewne problemy z rozpoczęciem przygody z oszczędzaniem i jest to całkowicie naturalne. Nie mamy po prostu pewnych zdolności, nie mamy odpowiednio rozbudowanego charakteru, który ma większe skłonności do ostrożności. Charakter mamy zarówno wrodzony, jak i nabyty, a raczej cechy charakteru. To pierwsze jest bardzo ciężko zmienić, jednak nad drugimi nie musimy aż tak dużo pracować, wystarczy tylko, że naprawdę będziemy tego chcieli. Musimy nauczyć się, czym jest odpowiedzialność za samego siebie i za swoich bliskich. Czas też nadszedł na to, aby pomyśleć, co by było, gdyby spotkała nas jakaś tragedia, zarówno mowa tu o tych zdrowotnych, jak i o tych typowo finansowych. Świadomość tego, że nie zawsze nasze życie będzie takie jak teraz, może naprawdę mocno nas motywować
Możemy jeszcze naprawdę długo wymieniać powody, dla których warto. Jednak czy jeszcze musimy? Po prostu się do tego przekonajmy. Nie jest to aż tak ciężkie, jak nam się wydaje i nie wymaga wielu wyrzeczeń. Trzeba po prostu chcieć.

 

Czy oszczędzanie jest dla każdego?

 

Tutaj nieco trzeba pomyśleć o tym, co było napisane wcześniej. Na początku więc przypomnijmy sobie to, co było mówione na temat odpowiedniego charakteru. Teraz czas pomyśleć o naszych zasobach majątkowych i wieku. Niektórzy myślą, że oszczędzać mogą tylko bogaci, ewentualnie średnio zamożni, a także osoby dorosłe, lecz też nie za stare. Są to kompletne bzdury, ponieważ oszczędzać może każdy, niezależnie od tego ile ma lat i ile, a także czy w ogóle zarabia. Możemy być biednymi studentami albo jeszcze na utrzymaniu rodziców i jeśli sprawnie będziemy zarządzali naszym domowym budżetem, naszymi okazjonalnym kieszonkowym i innymi dochodami, to będziemy mogli sobie pozwolić zarówno na rozrywkę, jak i na oszczędzenie pewnej sumy.

Może nie będzie to kwota, przyprawiająca o zawroty głowy, jednak grosz do grosza i powoli będziemy stawali się coraz bardziej zamożni. Takie pierwsze oszczędności pozwolą nam wprawić się w oszczędzanie i zdobyć pewien nawyk, a także zbudować charakter i zdobyć pieniądze na mocne wejście w dorosłe życie. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy już jesteśmy dorośli. Wtedy mamy stałe źródło dochodu, jednak także stałe wydatki i być może też jakieś długi. Jednak ze wszystkim możemy sobie poradzić. Na początku warto się pozbyć długów, poprzez ich konsolidację, o ile istnieje taka możliwość. Nawet jeśli zarabiamy tylko na poziomie wynagrodzenia minimalnego, to jesteśmy w stanie tak zoptymalizować nasze wydatki, że spłacimy długi i zaczniemy oszczędzać. Oczywiście nie należy tu mówić o szczególnych przypadkach, gdy ktoś naprawdę nie może pozwolić sobie na oszczędzanie, ze względu na jakieś wydarzenie, które go spotkało. Teraz wystarczy już tylko zdecydować, jaką kwotę tego, co nam zostanie, zaoszczędzimy i po prostu spróbować w miarę się tego trzymać. Oczywiście może nam być ciężko, może nam nawet przeszkadzać zbytni zapał i odkładanie całości pieniędzy, które nam zostaną, lecz z czasem nauczymy się, jak to powinno wyglądać.

 

Dlaczego nie należy odkładać całości pieniędzy, które jesteśmy w stanie? Ponieważ jest to po prostu mało efektywne. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że mamy obowiązkowe opłaty, powinniśmy nieco zaoszczędzić, jak i musimy pozwolić sobie na nieco przyjemności. W ten sposób nie zacznie nas męczyć takie życie i nawet jeśli będą to małe kwoty, to zrównoważymy przeznaczenie całego budżetu.

 

Od kiedy zacząć oszczędzanie?

 

Jest to pytanie, które zadaje sobie pewnie nie jedna osoba. Tak naprawdę nie ma ani określonego wieku, ani zamożności osoby, która może zacząć oszczędzanie. Tak naprawdę może sobie pozwolić na to każdy, o ile tylko chce. Jeśli ktoś naprawdę będzie miał cel i zapragnie zdobyć jakieś pieniądze, to je zaoszczędzi i będzie oszczędzał cały czas. Można być młodym i biednym, a można też być bogatym i tak naprawdę każdy jest w stanie pozwolić sobie na zaoszczędzenie pewnej kwoty. Powodem do zastanowienia może być również stan naszych długów, nasza pensja itd. Jednak nie powinniśmy nad sobą się przez to użalać, tylko musimy się wziąć za siebie i brnąć do przodu. Osobom, które zaczęły w najcięższych dla siebie czasach, będzie o wiele łatwiej, ponieważ jeśli wyjdą z ciężkich tarapatów, to potem nagle całe oszczędzanie okaże się zaskakująco łatwe.

 

Złote metody oszczędzania

 

Chcielibyście może usłyszeć o jakimś super sposobie na oszczędzanie? Może chcielibyście dowiedzieć się, jak w krótkim czasie zdobyć wiele tysięcy oszczędności? W Internecie zapewne jest wiele artykułów na ten temat, ale prawda jest taka, że nie ma żadnych super metod oszczędzania. Każdy musi znaleźć coś dla siebie i wtedy będzie to najbardziej efektywne. Również na początku, szczególnie w przypadku mniej zamożnych osób oszczędności nie będą opiewały na kwotę wielu tysięcy, może z czasem się tak zdarzy, jednak na pewno nie na początku. Cały proces oszczędzania, tak samo, jak dążenie do jakiegoś celu, to długi i żmudny proces, który wymaga wysiłku, skupienia i samozaparcia. Jednak po pewnym okresie na pewno nam się uda i na naszym koncie będzie coraz więcej i więcej pieniędzy.

 

W oszczędzaniu bardzo ważne jest planowanie. Praktycznie powinniśmy planować wszystko, od naszych zakupów, przez kwoty oszczędności, po przeznaczenie tych oszczędności. Dzięki temu wszystko będzie nam szło o wiele łatwiej i sprawniej, a także zapewnimy sobie pewien punkt odniesienia i będziemy mogli siebie pilnować, czy aby na pewno pilnujemy się planu, czy może nadal jesteśmy rozrzutni i nie za dobrze nam idzie. Taki plan najlepiej jest robić regularnie i równie regularnie go zaktualizować.

 

Gdy już ustalimy, jakie mamy miesięczne, obowiązkowe wydatki i przychody, to możemy zrobić dla siebie specjalną listę, na co w danym miesiącu chcemy jeszcze przeznaczyć pieniądze. Powinno w tym się znaleźć zarówno wydatki na przyjemności, jak i kwoty, które przeznaczymy na oszczędności. Jednak tu też będzie to oszczędzanie na konkretny cel, jak i oszczędzanie dla zapewnienia sobie pewnej kwoty, która będzie nam służyła, jako awaryjne pieniądze, na nieprzewidziane wydatki. Tydzień w tydzień musimy także robić dokładną listę zakupów, która przyda nam się w danym tygodniu i trzymać się tej listy. Dzięki temu ograniczymy zakupy, tylko do tych najpotrzebniejszych i będziemy mieli poczucie winy, jeśli wydamy więcej, niż zaplanowaliśmy. Bardzo ważne jest także to, że na zakupy będziemy tylko chodzili raz w tygodniu. Oczywiście wiadomo, że produkty, które musimy mieć świeże, będziemy kupowali codziennie lub co kilka dni, jednak będzie to tylko pieczywo, owoce, warzywa itd. Jednak przy tym musimy unikać niepotrzebnych wydatków, typu słodycze itd.

 

Jeśli już planowanie nieco opanowaliśmy, to może czas na kolejny sposób na oszczędzanie? Tym sposobem będzie wyznaczanie sobie marzeń i celów. Jest to naprawdę skuteczna metoda, ponieważ zbieramy na coś, co bardzo chcemy osiągnąć i im bliżej będziemy uzbierania wyznaczonej kwoty, tym więcej będziemy mieli motywacji do oszczędzania. Nie odkładajmy tylko na to, co musimy kupić i na to, na co musimy wydać pieniądze. Jeśli już mamy oszczędzać. To postarajmy się, aby były to oszczędności również na nasze przyjemności i podniesienie swojego standardu życia. Takie marzenia i cele warto nieco sobie urzeczywistnić. Jak to zrobić? Wystarczy nam do tego zwykła biała kartka i kilka kolorowych kredek, długopisów, czy czegokolwiek do rysowania. Teraz tylko stworzymy na kartce obrazek, który przedstawia to, czego pragniemy i już po sprawie. Mamy cel, możemy na niego patrzeć każdego dnia, ponieważ kartę powiesimy na przykład na lodówce i nagle wszystko staje się o wiele łatwiejsze.

 

W pewien sposób także im więcej będziemy zarabiać, tym więcej będziemy mogli zaoszczędzić. Postarajmy się więc o jakieś dodatkowe źródła dochodu. Może to być dodatkowa praca, która będziemy wykonywać raz na jakiś czas, a możemy również zdobyć się na odwagę i poprosić szefa o podwyżkę. Boimy się tego? A czy naprawdę mamy czego? Każdy z nas powinien znać swoją wartość i powinien pokazać, że walczy o swoje. Może okaże się, że szef to doceni i bez problemu otrzymamy nieco więcej miesięcznie, niż dotychczas, a może nawet uda się zdobyć jakąś premię.

 

Do takich dodatkowych źródeł dochodu będą należały również jakieś inwestycje. Jeśli jesteśmy w stanie pozwolić sobie na kupno obiektu pod inwestycje, pod wynajem, czy też nawet akcji, albo kruszców, to zróbmy to, ponieważ inwestycje zarabiają same na siebie, a te zarobione pieniądze, możemy przeznaczyć właśnie na oszczędzanie i na nasze marzenia.

 

Sposobów może być jeszcze cała masa. Najważniejsze jest to, by znaleźć taki najlepszy i najefektywniejszy dla siebie i po prostu się go trzymać. Sposób, który wyda nam się odpowiedniejszy, będziemy lepiej znosili i łatwiej będzie nam przeznaczyć na niego pieniądze.
Weź się za siebie

 

Czy chcesz jeszcze żyć bez oszczędności? Jeśli już zmieniłeś zdanie i twoja odpowiedź brzmi negatywnie, to znaczy, że właśnie postawiłeś pierwszy krok do inwestowania i dodatkowo jeden z najważniejszych. Teraz już tylko wystarczy zacząć i kontynuować oszczędzanie i nagle przekonamy się, jak bardzo jest to skuteczne i że naprawdę warto.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments