Nowe propozycje w Kodeks Pracy

Widomości
obsługa (5 / 1)
Szybkość (5 / 1)
Przyznawalność (5 / 1)

Nowe przepisy w Kodeksie Prawa Pracy, koniec z umowami śmieciowymi, utrudnienie dla palaczy oraz 26 dni urlopu dla każdego.

Szykuje się prawdziwa rewolucja w Kodeksie Pracy. Na pierwszą szalę oczywiście weszły tzw. Umowy śmieciowe, które rząd chce całkowicie zlikwidować. Od ponad roku Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy szykuje poprawki i wprowadza nowe postanowienia zarówno do zbiorowego Kodeksu prawa pracy jak i zwykłego.

Szykuje się prawdziwa rewolucja w urlopach z czego pracownicy z pewnością się ucieszą. Nowe przepisy mają również ukrócić możliwość zatrudniania pracowników na tzw. Umowy śmieciowe.

Pracodawcy nie są jednak przychylnie nastawieni do nowych przepisów. O ile Komisja uważa Kodeks Pracy za przestarzały, tak pracodawcy uważają, że nowe przepisy cofną wszystko o kilkadziesiąt lat wstecz. Sztywne zasady zawierania umów o pracę według pracodawców nie wniosą niczego pozytywnego.

Komisja dąży do całkowitego zrezygnowania z możliwości zatrudniania pracowników  ramach umów cywilnoprawnych. Pracodawca jednak otrzyma w zamian trzy nowe rodzaje umów, umowę o pracę nieetatową, która będzie mogła być stosowana w przypadku osób do 26 roku życia oraz po 60 roku życia oraz osób zatrudnionych na pół etatu. Wymiar pracy w tym zakresie będzie obowiązywać maksymalnie 18 godzin tygodniowo.

Kolejną nową umową, będzie umowa o pracę sezonowa, czyli taka, która wymaga zapotrzebowania na pracowników w danym okresie, np. Związana z cyklami produkcji ogrodniczych czy rolnych.

Ostatnim typem nowej umowy będzie umowa o pracę dorywcza, taką umowę pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem na okres 30 dni w roku kalendarzowym.

Pracownikom zakaże się dorabiania do etatu, gdy będą chcieli zrobić to legalnie koniecznością stanie się założenie działalności gospodarczej. Tylko wtedy będą mogli wykonywać usługi oparte o umowę o dzieło czy umowę zlecenie. Takie rozwiązanie oparte będzie w ramach samozatrudnienia. Zarejestrowanie jednak swojej działalności nie przypada do gustu każdemu. Dodatkowo samozatrudniony będzie musiał spełnić określone warunki w zakresie sprzedaży usług aby nie być uznanym za pracownika.

Zmiany w zakresie nowego Kodeksu Pracy to nie tylko zlikwidowanie umów śmieciowych. Prawdziwa rewolucja szykowana jest dla palaczy, którzy podczas pracy wychodzą kilka razy na przysłowiowego dymka. Pracownicy, którzy będą chodzili na papierosa, będą zobowiązani do odpracowania czasu poświęconego na palenie. Będą oni musieli zostać po godzinach pracy i odpracować zmarnowany czas.

Planuje się zwiększyć również liczbę godzin dla pracowników mobilnych i badawczych do 48 tygodniowo.

Szykują się jednak jeszcze pozytywne dla pracowników zmiany, które korzystnie wpłyną na ich pracę. Chodzi o zwiększenie wymiaru urlopowego. Obecnie dla nowych pracowników wynosi on 20 dni w ciągu roku, a dla pracowników z dłuższym stażem pracy 26 dni w ciągu roku. Komisja planuje aby wszyscy pracownicy mieli możliwość do otrzymania co najmniej 26 dni wolnych w ciągu całego roku. Będzie możliwe zwiększenie tych dni w poszczególnych firmach, jednakże minimalny okres ma wynosić 26 dni wolnych dla każdego pracownika. Przesunięcie urlopu będzie możliwe ale nie tak jak było to dotychczas. Pracownik będzie zobowiązany do złożenia specjalnego wniosku, ale w poprzednim roku kalendarzowym a przesunięty urlop będzie musiał być wykorzystany maksymalnie do września następnego roku. Jeżeli chodzi o urlop na żądanie, pracownikom nadal będzie przysługiwać okres 4 dni, ale w planach jest aby był on bezpłatny.

Nowe przepisy Komisji mają zostać przedstawione już w marcu tego roku. O ile sposób nowego wymiaru urlopu przyjmowany jest z entuzjazmem, tak w przypadku pozostałych postanowień wiele osób jest nastawionych do nich dość sceptycznie.

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ewelina C. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewelina C.
Gość
Ewelina C.
obsługa :
     
Szybkość :
     
Przyznawalność :
     

Moim zdaniem na niekorzyść bezpłatny urlop na żądanie, przecież każdy ma prawo czuć się niedyspozycyjny jednego dnia, a to nie oznacza, że jest na kacu. 26 dni dla młodego pracownika, dlaczego? To niesprawiedliwe. Jeszcze nie zostało w artykule wspomniane, że to pracodawca będzie pracownikowi narzucał okres urlopu, więc będzie opalać się w listopadzie.Brawo.