Lepsze 500 Plus w garści niż.. pójście do pracy? GUS bije na alarm.

Widomości

Dane GUS dotyczące sytuacji zawodowej rodzin pobierających świadczenia od państwa jest dramatyczna. Dlaczego Polacy nie chcą pracować?

Główny Urząd Statystyczny dokonał właśnie analizy aktywności zawodowej kobiet na rynku pracy. Według jego danych jest ona najniższa od 15 lat, co może być skutkiem programu Rodzina 500 Plus.

Mniej lub bardziej oczekiwanym efektem programu Rodzina 500 Plus okazała się prawdziwa fala kobiet pobierających zasiłek, które zrezygnowały z pracy zawodowej. Statystykę aktywności zawodowej kobiet w wieku 25 – 34 lat Główny Urząd Statystyczny prowadzi od 2003 roku. Według tych danych, rodziny otrzymujące pieniądze z programu Rodzina 500 Plus na pierwsze i jedyne dziecko, masowo rezygnują z pracy zawodowej, aby otrzymać to świadczenie. Rodzin otrzymujących pieniądze na pierwsze dziecko jest w Polsce około 723 tysięcy, a program 500 plus to nie jedyny świadczenie, jakie pobierają od państwa. Zestawiając łączną kwotę otrzymywanych świadczeń z najniższą krajową pensją, podjęcie pracy zarobkowej jest dla nich często nieopłacalne. Wielu rodziców, aby móc gdziekolwiek się zatrudnić, musiałoby ponieść koszty związane z wynajęciem opiekunki lub opłaceniem żłobka. Do tego należy doliczyć koszta ściśle związane z pracą, takie jak: jedzenie poza domem, koszta transportu z domu do pracy i z powrotem. Zestawiając zatem sumę otrzymywanych świadczeń, a sumę, jaka pozostałaby z zarobionych pieniędzy, ta pierwsza często jest znacznie wyższa.

Deficyt chętnych do pracy niekorzystnie wpływa na gospodarkę naszego kraju. Jak informował na początku tego roku Główny Urząd Statystyczny, ilość zawodów deficytowych stale rośnie. Najgorszą sytuację kadrową notuje się w transporcie oraz służbie zdrowia, rąk do pracy w tych zawodach brakuje w każdym województwie. W związku z koniecznością zachęcenia do pracy osób pobierających świadczenia od państwa konieczna jest nowelizacja zasad otrzymywania pieniędzy z programu Rodzina 500 Plus. Niestety, jak dotąd żadna z proponowanych zmian nie rozwiązuje problemu. Zniesienie kryterium dochodowego 500 Plus na pierwsze dziecko lub jego znaczące podniesienie wygeneruje koszta wynoszące nawet kilkanaście milionów złotych rocznie. Nie ma też mowy o pozostawieniu aktualnie obowiązujących zadań, ponieważ zjawisko zachowania bierności zawodowej pojawia się już nie tylko wśród kobiet. Jak alarmują analitycy, długie przerwy w karierze zawodowej mogą generować poważne problemy ze zdobyciem pracy w późniejszym okresie, gdy dzieci już dorosną. Jak wiadomo, nabyte doświadczenie w pracy, jest najważniejsze podczas starania się o zatrudnienie.

Sytuacji zawodowej osób korzystających z flagowego programu Prawa i Sprawiedliwości przygląda się także Komisja Europejska, która wskazuje, że rezygnacja z pracy jednego z rodziców wynika ze zbyt niskich wynagrodzeń. Według przeprowadzonych przez KE analiz, pieniądze uzyskane z pracy obojga rodziców w porównaniu do sytuacji, w której pracuje tylko jedno z nich, są procentowo najniższe w całej Unii Europejskiej.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
2 lat temu

Jeżeli mają czwórkę dzieci, to dostają wtedy 1500 zł. Jeżeli kobieta pracowała za mniejsze pieniądze lub niewiele większe, to rzeczywiście rezygnacja z pracy może się opłacać. Dodatkowo może zająć się dziećmi i domem, na co wcześniej pewnie nie miała dużo czasu.