Kamery internetowe w naszych domach

Widomości
obsługa (5 / 1)
Szybkość (5 / 1)
Przyznawalność (5 / 1)

Niefrasobliwość użytkowników kamer domowych nie zna granic

Ilość sprzedawanych kamer internetowych systematycznie wzrasta. Dlaczego? Ponieważ z roku na rok, spadają ich ceny. Dzisiaj można je kupić już za kilkaset złotych.

Czy chciałbyś poczuć się jak Big Brother oraz zobaczyć i usłyszeć, co robią i mówią Polacy w swoich prywatnych domach? To nic trudnego. W Internecie są strony, które oferują obraz z kamer zainstalowanych w prywatnych mieszkaniach i domach!
Strony internetowe zakotwiczone np. na rosyjskich serwerach, umożliwiają podgląd życia prywatnego Polaka, Francuza, Amerykanina, Brazylijczyka, Sudańczyka i ponad 100 innych nacji. I to na własne życzenie! W jaki sposób? Dzięki niefrasobliwości oraz naiwności użytkowników kamer! Najpierw przyszły amator podglądu, idzie do sklepu ze sprzętem szpiegowskim, aby kupić minikamerę.

Po co to robi? Motywy działania są różne. Ale najczęściej powody są trzy. Powód pierwszy – to chęć zabezpieczenia swojego mienia ruchomego, znajdującego się w mieszkaniu czy domu. Powód drugi – to chęć instalacji monitoringu, który umożliwia stały podgląd tego, co robią dzieci. I wreszcie powód trzeci – to chęć sprawdzenia wierności partnera. Następnie świeżo upieczony użytkownik kamery, instaluje ją w swoim domu. I tutaj pojawia się problem. Wielu użytkowników kamer, nie zmienia fabrycznego hasła dostępu do kamery! Albo też, zmienia je na hasło dziecinnie łatwe do odszyfrowania. (Na przykład – <123456> albo <admin> lub po prostu <Tomek>). Efekt jest taki, że życie prywatne takiego niefrasobliwego użytkownika kamery, może podglądać cały świat. Pół biedy, gdy życie prywatne Polaka – podgląda np. Boliwijczyk czy Japończyk. Ale takim podglądem, interesują się także np. polscy przestępcy i złodzieje.

Dla każdego złodzieja, szczególnie cenne są te informacje, które informują go, w co i jakiej wartości rzeczy ruchome wyposażone jest mieszkanie. A obraz z kamery, dostarcza mu wprost bezcennych informacji. I od razu złodziej wie, jak zamożni są właściciele i czy rzeczywiście warto ich okraść. Mało tego. Obraz ujawnia położenie filmowanego miejsca oraz mapę dojazdu do niego! Innymi słowy – to wręcz „zaproszenie” do okradzenia gościa, który sam się o to prosi. Niektóre kamery zainstalowane są w zabawkach i mają pełnić funkcję elektronicznej niani. Ale brak zmiany hasła dostępu do kamery sprawia, że życie niemowlaków, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym może podglądać nie tylko normalny człowiek. Ale także, np. pedofil czy porywacz, który planuje porwanie dziecka dla okupu. To smutne, kiedy ogląda się obrazy polskich dzieci (np. w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gliwicach, Jarosławiu, itd.) a później czyta się w prasie o „dokonaniach” tego czy innego pedofila…

Użytkownicy kamer, nawet nie zdają sobie sprawy tego, że Big Brother podgląda także ich samych. Na przykład, kiedy biorą prysznic w łazience. Albo uprawiają seks w sypialni. Ale sami są temu winni. A z ilu państw, można podglądać obraz? Najbardziej znany rosyjski serwer, umożliwia podgląd obrazu z blisko 20 tysięcy kamer. Liczba państw się zmienia, bo niektórzy użytkownicy poważnie traktują apele producentów kamer, aby natychmiast po zainstalowaniu kamery zmienić hasło dostępu. Ale i tak, przez ostatnie miesiące można było podglądać obraz ze 120 – 150 państw. W tym, ze 110 – 700 kamer zainstalowanych w Polsce. A co jest największym błędem popełnianym przez użytkowników kamer? Mylne przekonanie, że dobry sprzęt jest technologicznie tak doskonały, że nie trzeba zawracać sobie głowę zmienianiem hasła. Tymczasem to błąd. Kamera z najwyższej półki będzie bezradna, jeśli hasło dostępu nie będzie składało się z długiego ciągu małych liter, dużych liter oraz cyfr. I zaoferuje obcej osobie najwięcej, tj. obraz, położenie filmowanego miejsca i mapę dojazdu. To tak, jakby wyjść z domu np. do pracy i nie zamknąć drzwi na klucz. A co zastaniemy w domu po kilku godzinach nieobecności, nietrudno sobie wyobrazić.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ewelina C. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewelina C.
Gość
Ewelina C.
obsługa :
     
Szybkość :
     
Przyznawalność :
     

Mam kamerkę wbudowaną w laptopa, ale zaklejoną, żeby żaden haker nie zobaczył co mam w domu lub żeby w jego ręce nie wpadły poufne dane. Niektórzy nie wiedzą jak się zabezpieczyć przed oszustami, a potem mądry Polak po szkodzie.