Jak nauczyć się oszczędzać, aby było to skuteczne?

Warto przeczytać Widomości
5 1 vote
obsługa
5 1 vote
Szybkość
5 1 vote
Przyznawalność

Oszczędzanie pieniędzy przychodzi nam wyjątkowo trudno, na szczęście zawsze wszystko możemy zmienić. Wystarczy, że poznamy kilka dobrych powodów, dlaczego warto oszczędzać i chęci same przyjdą i wraz z pieniędzmi na koncie, będzie rosła motywacja.

Każdy z nas chciałby mieć trochę oszczędności w zapasie. Nigdy nie wiadomo, kiedy to się przyda, a poza tym jest to bardzo miła świadomość, posiadania jakichś zaskórniaków, które albo kiedyś nas uratują w ciężkiej sytuacji, albo pozwolą na nieco szaleństwa i spełnianie marzeń.

 

Oszczędzać można zawsze

 

Niezależnie od tego, ile zarabiamy, to jesteśmy w stanie tak rozplanować wydatki, żeby oszczędzić, chociażby kilka groszy miesięcznie. Osoby, które nie potrafią zaoszczędzić, widocznie nie potrafią również panować nad swoimi wydatkami. Mimo że dominanta płac w Polsce każdego roku nadal jest bardzo niska, to w zależności od sytuacji, można odłożyć mniejszą lub większą sumę, czy też, chociaż wiązać koniec z końcem. Jednak nigdy nie będzie tak, że będziemy w sytuacji bez wyjścia, oczywiście, jeśli mówimy o czasie, gdy nie mamy żadnych problemów finansowych i zdrowotnych, ponieważ to jest bardzo trudna sytuacja.

 

Wystarczy jednego dnia w każdym miesiącu usiąść i po prostu nieco pomyśleć nad swoimi wydatkami. Wszystko zapisać i rozplanować i tak właśnie powoli będziemy dochodzili do sytuacji, gdzie będziemy umieć tak rozplanować wydatki, aby zostały nam jakieś pieniądze, które można zainwestować, albo zaoszczędzić. Wystarczy nieco ograniczyć konsumpcję i zawsze kilka groszy się znajdzie.

 

Polacy jednak mają nieco problemów z oszczędzaniem. Zawsze wolą wydać pieniądze na bieżąco, niż pomyśleć o tym, by je zaoszczędzić. Jest to bardzo złe myślenie, ponieważ nie pozwala na odłożenie pieniędzy na sytuację, gdy będą naprawdę potrzebne. Tłumaczenie się słowami, że Polacy zarabiają za mało, aby zaoszczędzić, to żadne tłumaczenie. Wrzucenie do skarbonki 1 złotówki dziennie, daje ponad 360 zł rocznie, a w w ciągu kilku lat zrobi się z tego ładna kwota. Niektórzy powiedzą, że to nie jest zbyt dużo pieniędzy i lepiej jest je wydać przy najbliższej okazji. Jednak z czasem można wrzucać nieco więcej i już się uzbiera niezła sumka.

 

Jak się zmotywować?

 

Do wszystkiego, co robimy, tak naprawdę potrzebujemy motywacji. Bardzo lubimy, gdy efekty czegoś są widoczne natychmiastowo, jednak gdy już trzeba na nie czekać, to nieco przechodzi nam zapał. Tak jest w przypadku oszczędności. Na początku wyobrażamy sobie, ile my to nie zaoszczędzimy i co dzięki temu sobie kupimy, jednak jest to tylko chwilowy zapał.
Oszczędzamy przez pewien czas i może i uzbiera tam się jakaś suma, jednak po jakimś czasie dochodzi do sytuacji, gdy zauważamy coś, co nam się naprawdę podoba. I nagle cały plan oszczędzania przepadł. Jakaś pokusa wszystko nam popsuła i właśnie tak straciliśmy nawet kilkumiesięczne oszczędności.

 

Brak silnej woli i uleganie wszystkiemu, co się znajduje wokół, to cecha słabych ludzi i należy z nią walczyć. Nie pozwoli nam ona, na osiągnięcie niczego, ponieważ ciągle będzie cofała nas do punktu startowego.

 

Aby zacząć oszczędzać, najlepiej jest poznać powody, dlaczego w ogóle powinniśmy to robić, ponieważ może właśnie to przemówi nam do rozumu i pozwoli na rozpoczęcie prawdziwego okresu oszczędzania, gdzie już nic nie będzie nam w stanie przeszkodzić. Trzeba jednak wykształcić w sobie silną wolę, ponieważ to jest dla nas najważniejsze. Możemy mieć miliony powodów do tego, aby oszczędzać, ale jeśli naprawdę tego nie poczujemy w sobie, to nie będziemy w stanie wytrwać na tyle, by uzbierać jakąś sumę, która na cokolwiek nam już się zda.

 

Jakie możemy mieć powody oszczędzania?

 

Każdy powinien mieć swoje własne i starać się, jak najczęściej sobie o nich przypominać. W końcu przy każdym wydatku następnym razem pomyślimy, zanim przyjdzie wydać nam zbyt dużą kwotę lub skusić się na coś ekstra.
Jednym z najważniejszych powodów jest to, że oszczędzamy na sytuacje awaryjne. To znaczy, nie chodzi tu o choroby itd. jednak takie sytuacje, w których po prostu będziemy potrzebowali kilku groszy więcej i będziemy mogli je właśnie uzyskać z naszych oszczędności. Może się zdarzyć tak, że popsuje nam się pralka, samochód, czy też lodówka i nagle będziemy potrzebowali gotówki.

Jeśli nie mamy oszczędności i będziemy musieli wydać z naszych pieniędzy, to bardzo to odczujemy i kilka następnych miesięcy może być naprawdę ciężkich. Skorzystanie z zaoszczędzonych pieniędzy, to szansa na to, by jakoś wyjść z tej nagłej, trudnej sytuacji. W ciągu kilku następnych miesięcy odłożymy z powrotem tyle, ile wcześniej zabraliśmy, jednak nie zaboli nas to, ponieważ będziemy odkładali tylko tyle, ile naprawdę możemy. Nieraz te kilka set złotych może nam uratować życie. Nigdy nie wiemy, kiedy nas napotka sytuacja bez wyjścia. Może być przecież jeszcze tak, że nagle będziemy musieli odbyć jakąś dłuższą podróż, jednak to, co nas zatrzyma, to właśnie brak jakichkolwiek oszczędności. Właśnie wtedy powinniśmy sięgnąć do skarbonki z oszczędnościami albo do konta, w którym te oszczędności trzymamy i poratować się potrzebną kwotą.

 

W naszym życiu bardzo ważne jest to, aby regularnie odpoczywać. Organizm ludzki potrzebuje wypoczynku, aby dobrze sprawować swoje funkcje. Ciągłe zmęczenie i monotonia to coś, co może mocno wpłynąć na pogorszenie naszego stanu fizycznego i psychicznego. Na dłuższy odpoczynek musimy czekać zazwyczaj do lata, jednak my tego odpoczynku potrzebujemy właśnie teraz.

Teraz musimy odsunąć się od szarej rzeczywistości i poczuć coś nowego. Właśnie wtedy, jeśli tylko oszczędzamy, sięgamy po te oszczędności i w każdej chwili możemy wybrać się, chociażby na weekend, gdzieś w góry, nad morze, albo nawet, chociażby na wieś. Każda forma wypoczynku, która sprawi nam przyjemność, będzie dobra. Jednak co byśmy zrobili bez oszczędności? Tak naprawdę nie mamy żadnego wyboru i musielibyśmy poczekać do czasu zaplanowanego urlopu, na który zbieramy cały rok.

 

Często jest także tak, że gdy pracujemy, to zdarzają się zgrzyty w pracy, czy to z szefostwem, czy to też z pracownikami. Wszelkie lekkie sytuacje da się jakoś załagodzić i sytuacja nie musi być wcale taka spięta. Czasem jednak tak się nie da i trzeba odważyć się na nieco drastyczniejsze środki. Mimo że wielu z nas nie ma na to odwagi, to powinniśmy się postawić szefowi, aby zobaczył, że coś jesteśmy warci i walczymy o swoją rację. Zaryzykujemy wtedy stratę pracy lub też zyskamy uznanie szefostwa. Jednak najczęściej jest tak, że większość osób z trudną sytuacją w pracy, siedzi cicho jak mysz pod miotłą i wysłuchuje różne rzeczy na swój temat. Tak jednak nie powinno być. Mając oszczędności, które spokojnie pozwolą nam na kilku miesięczne spokojne życie, możemy śmiało pójść do szefa i spokojnie przedstawić swoją wersję. Nie musimy także męczyć się w firmie i po prostu zwalniamy się bez żadnych problemów. Nie może być tak, że jesteśmy uzależnieni od jakiejś pracy i od jakiegoś stanowiska, ponieważ to w pewien sposób hamuje nasz rozwój. Mając oszczędności, sięgające kilku krotności naszych miesięcznych wydatków, spokojnie możemy zadbać o siebie.

 

Czy ktoś z was wieży jeszcze w państwowe emerytury? Obiecuje nam się naprawdę wiele, jednak prawda jest taka, że będziemy otrzymywali zaledwie kilka set złotych miesięcznie. Czy naprawdę ktoś chce przejść na o wiele niższy standard życia, skoro przez cały czas mógł pozwolić sobie na jako takie przyjemności? Czy nagle trzeba przenieść się ze wszelkimi aktywnościami do domu, bo nie będzie już pieniędzy na mecze, na kino itd.? Tak właśnie będzie to wyglądało, jeśli ktoś będzie polegał tylko i wyłącznie na państwowych emeryturach. O własną przyszłość trzeba zadbać samodzielnie i każdy powinien to zrobić i pokazać, że jest się odpowiedzialnym za swoje losy. Wystarczy odłożyć pewien procent swojej pensji miesięcznie, a po ponad czterdziestu latach pracy naprawdę trochę się tego uzbiera. Nie musi to być nawet jakaś oprocentowana lokata, lecz po prostu coś, dzięki czemu nasze pieniądze utrzymują wartość i po przejściu na emeryturę przydadzą się nam.

 

Świetnym powodem i motywacją do oszczędzania, jest wyznaczenie sobie jakiegoś celu. Cel ten należy w jakikolwiek sposób urzeczywistnić, to znaczy należy, chociażby narysować go na kartce i powiesić na lodówce w kuchni. W ten sposób za każdym razem, gdy zbliżamy się do lodówki, myślimy o naszym celu i przychodzi nam ochota, na dołożenie kilku złotych na ten cel.

Wyznaczenie takiego celu wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko pomyśleć o tym, czego naprawdę bardzo się chce, a następnie określić, ile na ten cel potrzebujemy. Cel powinien być prosty, mierzalny, osiągalny i powinien sprawiać, że będzie nam zajmował całe nasze myśli i gdy tylko przyjdzie nam do jakichś niepotrzebnych wydatków, to pozwoli nam na opanowanie się. Może to być nowe auto, mieszkanie, wymarzone wakacje, cudowna podróż, czy cokolwiek innego. Ważne jest przede wszystkim to, by naprawdę nie móc myśleć o niczym innym. Można też przygotować sobie specjalną skarbonkę, do której będzie się wrzucało wszystkie oszczędności właśnie na ten cel.

 

Nieraz może zdarzyć się tak, że w najbliższej rodzinie wydarzy się jakaś tragedia i pilnie będą potrzebne pieniądze. Może to być pożar, może to być groźny wypadek i potrzeba rehabilitacji, a może to być jakaś groźna choroba. Na to wszystko potrzeba bardzo dużo pieniędzy i zawsze łatwiej będzie wyjść z sytuacji, jeśli będzie się na to w jakikolwiek sposób przygotowanym. Nigdy nie wiemy, co nas w życiu spotka i ile pieniędzy będzie nam potrzebne. Wystarczy, że odłożymy kilkadziesiąt złotych miesięcznie i zawsze będzie to jakaś kwota, która jednak w nagłej sytuacji może być tą pierwszą, która pozwoli już na pierwsze działania.

 

To nie jest takie proste

 

Oszczędzanie nie należy do najłatwiejszych rzeczy, jakie nas w życiu spotkają, jednak nikt nie powiedział, że właśnie takie będzie. Jednak niezaprzeczalnie będzie ono efektywne. Oszczędzanie jest po to, aby po jakimś okresie przynieść efekty, aby móc z nich skorzystać i móc się czymś spokojnie cieszyć.

 

Wystarczy cały czas się pilnować i być sumiennym, aby spełnić swoje marzenia i móc sobie pozwolić na naprawdę wiele. Oszczędzanie oznacza lepsze życie. Uczy kontrolowania wydatków i pozwoli na lepsze gospodarowanie pieniędzmi. Jeśli ktoś się jeszcze nie zdecydował na to, aby oszczędzać i nie widzi w tym sensu, to widocznie brakuje mu w życiu marzeń i celów. Oszczędzanie jest po prostu dobre.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lena
Lena
2 lat temu
obsługa :
     
Szybkość :
     
Przyznawalność :
     

Zgadza się, wyznaczanie sobie celów i motywacja to jedne z najważniejszych kwestii przy oszczędzaniu. Ja np, uwielbiam podróże i systematycznie odkładam na to pieniądze. Dzięki temu prawie zawsze mam pieniądze na dłuższe wakacje czy krótki wyjazd. Nie wyobrażam sobie życia z dnia na dzień, bez żadnych oszczędności.