Chcesz zostać panem na włościach? Możesz kupić pokrzyżacki zamek w Szymbarku prawie za bezcen!

Widomości

Jeśli masz 1,5 miliona, kup sobie zamek w Szymbarku! Niedługo rusza licytacja komornicza zamczyska krzyżackiego wraz z przyległym do niego parkiem. Może go kupić każdy!

Chcesz zostać panem na włościach? Możesz kupić pokrzyżacki zamek w Szymbarku prawie za bezcen!

Ostatnimi czasy na akcję komorniczą trafił niecodzienny obiekt – mowa o zamku krzyżackim w Szymbarku, leżącym na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego w gminie Iława, tym samym w którym Volker Schloendorff nakręcił sceny walk do znanego filmu „Król Olch” z Johnem Malkovichem obsadzonym w głównej roli. Każdy zainteresowany może zakupić pokaźnych rozmiarów zamczysko na aukcji, której cena wywoławcza wcale nie jest nieosiągalna – ogromny kompleks jak na razie oferowany jest za kwotę, która wynosi dokładnie 1 464 750 zł, czyli niecałe 1,5 miliona złotych. Szacowana wartość zamku w obecnym stanie wynosi blisko 2 miliony złotych. Cena prawdopodobnie spowoduje, że zainteresowanych zakupem i inwestycją nie będzie brakowało. Zamek próbuje sprzedać komornik, który zajął go od dotychczasowego właściciela za długi – ów miał tu zorganizować kompleks hotelowy, kort tenisowy i aquapark, ale z tych planów nic nie wychodziło od wielu lat.

Masz 1,5 miliona, kup sobie zamek!

1,5 miliona złotych to cena nie tylko za sam zamek – cały kompleks przeznaczony na sprzedaż to aż 12,7409 hektara gruntów. Do ruin przylega między innymi park, w którym znajduje się wiele zabytkowych drzewostanów, w tym kilka pomników przyrody. Dla osoby z grubym portfelem, która jest w stanie zrewitalizować kompleks zamkowy i stworzyć z niego obiekt atrakcyjny dla turystów, może być to świetna inwestycja. Jak na razie poszukiwani są chętni na dokonanie zakupu – ostateczna licytacja jest planowana na 7 marca 2018 roku i odbędzie się w Sądzie Rejonowym w Iławie. Zainteresowani muszą wpłacić do dnia 6 marca wadium wynoszące 195 300 złotych. Lista obiektów oferowanych na sprzedaż jest naprawdę długa:

 

zamek (w stanie trwałej, częściowo konserwowanej ruiny) – powierzchnia zabudowy 6900 m2,
budynek mieszkalny, wolnostojący, parterowy o powierzchni zabudowy 175 m2,
budynek inwentarski, wolnostojący, parterowy z poddaszem o powierzchni zabudowy 678 m2,
budynek inwentarski, wolnostojący o powierzchni zabudowy 270 m2,
budynek inwentarski, wolnostojący o powierzchni zabudowy 549 m2,
budynek inwentarski, wolnostojący o powierzchni zabudowy 513 m2.

 

Zamek w Szymbarku wymaga prac konserwatorskich i gruntownego remontu

Nie ma co ukrywać, że zamek w Szymbarku jest inwestycją, która będzie wymagała sporych nakładów finansowych i czasu poświęcanego na liczne prace konserwatorskie. Jest to piękny, ale podupadły obiekt wpisany w całości do rejestru zabytków. Sam komornik pisze w swoim ogłoszeniu – „Wszystkie zabudowania z uwagi na stopień zużycia oraz postępującą erozję i dekompozycję substancji wymagają prac konserwatorskich, w tym dla części zamku ratunkowych”. Taka okazja nie zdarza się jednak często i zakup prawdziwego, średniowiecznego zamku na pewno przyciągnie wielu kupców, nawet mimo złego stanu zachowania konstrukcji. Zamek nie jest jednak dedykowany do rozbiórki, co jest sporą szansą na jego rekonstrukcję, o ile tylko znajdzie się odpowiedni kupiec.

Dzieje zamku w Szymbarku

Zamek w Szymbarku został zbudowany pod koniec XIV wieku jako jedna z najświetniejszych po Malborku rezydencji krzyżackich. Od końca XVII wieku obiekt był własnością pruskiego rodu Finck von Finckenstein – rodzina przebudowała zamek i uczyniła z niego wygodną, renesansową rezydencję magnacką. Rodzina władała zamkiem do 1945 roku, kiedy to obiekt został zajęty przez SS, a ostatecznych zniszczeń dokonała w nim przybywająca z odsieczą Armia Czerwona, która wywołała poważny pożar zamku. Obecnie zachował się głównie obrys murów obronnych z basztami, mostem i częściowo budynkami mieszkalnymi. Od lat 60-tych XX wieku na terenie zamku w Szymbarku wykonywano nieliczne i bardzo ograniczone prace konserwatorskie, co doprowadziło rezydencję do obecnego, podupadłego stanu. Od 1997 roku zamek był w rękach prywatnych, został jednak przejęty przez komornika i szuka nowego właściciela, który przywróci go do stanu dawnej świetności i być może udostępni dla zwiedzających.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o