Choć dla wielu osób Górny Śląsk to kraina pełna ponurych osiedli i potężnych zakładów przemysłowych, nie brak tu pięknych miejsc, które pozwalają zrelaksować się na łonie natury.

Śląskie atrakcje. Zalew Dzierżno Duże

 

Dla tych, którzy cenią sobie wypoczynek w pięknym otoczeniu, ciekawym celem niejednej wyprawy może się okazać zalew Dzierżno Duże. Położenie w pobliżu tak wielkich miast, jak Gliwice, Bytom czy Pyskowice to czynniki, dzięki którym Dzierzno jest bardzo popularnym miejsce.

Bliskość słynnego Kanału Gliwickiego oraz sąsiedztwo zalewu Dzierżno Małe to kolejne czynniki, dzięki którym nie brak chętnych na wypoczynek w tym właśnie miejscu.

Zbiornik ten został utworzony w 1964 roku na terenie dwóch wyrobisk piasku. Powierzchnia Dzierżna Dużego przekracza 500 ha, a głębokość dochodzi tu nawet do 20 metrów. Zalew ten na stałe już wpisał się w krajobraz Górnego Śląska, szybko też zdobył uznanie jako miejsce rekreacji dla wielu mieszkańców pobliskich miast. Jednak nie tylko wypoczynek zajmuje tu ważne miejsce. Zalew ten jest ważnym miejscem dla ornitologów, którzy mogą tu obserwować wiele ciekawych gatunków ptactwa wodnego. Dzierżno Duże pomaga też w systematycznym oczyszczaniu wód Kłodnicy, jest jednocześnie cennym wsparciem dla pobliskiego Kanału Gliwickiego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o