Zakładanie firmy przez Internet

Poradnik finansowy
0 0 vote
obsługa
0 0 vote
Szybkość
0 0 vote
Przyznawalność

Korzystne zmiany, które weszły w życie w lipcu 2011 roku, pozwalają dzisiaj na założenie własnej działalności gospodarczej za pomocą jednego wniosku i to składanego przez Internet. To ogromna poprawa w stosunku do tego, z jak wielkimi formalnościami musieli się wcześniej mierzyć ci, który zapragnęli prowadzić firmę.

W Polsce przedsiębiorcą może zostać każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat, a także osoba prawna i jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej. W szczególnych przypadkach działalność gospodarczą na terenie RP może prowadzić również cudzoziemiec. Po spełnieniu tych warunków można zająć się kwestiami formalnymi, czyli wypełnianiem wniosku CEIDG-1.

Co przygotować na start?

Obecnie wszystko to, co związane jest z formalną stroną – czyli wnioskami kierowanymi do państwowych instytucji – można rozwiązać dzięki CEIDG. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej pozwala między innymi na bezpośrednie złożenie wniosku o założenie firmy (wniosek CEIDG-1 wypełnia się przez Internet) lub na sprawdzenie obecnego rejestru przedsiębiorców. Sam proces rejestracji nie jest trudny, ponieważ każdy punkt jest dokładnie opisany, a strona CEIDG (ceidg. gov. pl) posiada także rozbudowany panel pomocy, ale problem może sprawiać na przykład wybór odpowiednich punktów PKD.

Na początku należy przygotować dowód osobisty, numer NIP oraz przynajmniej ogólnie zakreślony plan na działalność swojej firmy (czym będzie się ona zajmować). Następnie wypełnia się pierwsze rubryki we wniosku, podając w nim swoje dane osobowe i wspomniany NIP (od tej pory będzie on NIPem naszej firmy), a także adres siedziby firmy, liczbę zatrudnianych osób, nazwę pełną i skróconą oraz dane kontaktowe.

Co dalej?

Teraz przechodzimy do najtrudniejszej części – określenia działalności firmy. We wniosku należy wpisać wszystkie kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), które tematycznie pasują do naszej firmy. Jeśli więc planujemy zajmować się produkcją tkanin, to trzeba najpierw dokładnie określić, czy chodzi nam o tkaniny wełniane czy może bawełniane (każda posiada inny kod PKD!); gdy z kolei nasza firma ma się zajmować usługami taksówkarskimi, to również trzeba zaznaczyć we wniosku. Nie ma ograniczeń związanych z ilością wykorzystanych kodów – ważne jest tylko to, aby maksymalnie dokładnie opisywały one rodzaj prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Pełną listę kodów znaleźć można na przykład <a href=”https://prod. ceidg. gov. pl/CEIDG. CMS. ENGINE/?D;71367fcd-060f-47ee-9b3c-4c6bc8f31256” rel=”nofollow” target=”_blank”>tutaj</a>.

Dodatkowe formalności

Wniosek CEIDG-1 zawiera również pola dotyczące określenia formy rozliczenia (jaki PIT będziemy wypełniać) i prowadzenia dokumentacji rozliczeniowej. Jednak sprawy związane np. z deklaracją płatnika VAT trzeba załatwiać już bezpośrednio we właściwym dla siedziby firmy Urzędzie Skarbowym. Jeśli zaś nasza firma ma być płatnikiem VAT, to taką deklarację należy złożyć nie później, niż dzień przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Prócz tego koniecznie trzeba się także zgłosić do swojej placówki ZUS, gdzie składa się z kolei deklarację składkową, czyli podaje wymiar wynagrodzenia, od którego będą rozliczane składki zdrowotne, chorobowe, rentowe i emerytalne. Zarówno do ZUSu, jak i do US trzeba się wybrać osobiście; nie ma obecnie możliwości załatwienia tych spraw drogą internetową.

Internetowo czy jednak w urzędzie?

Niestety nie dla każdego przyszłego przedsiębiorcy złożenie wniosku CEIDG-1 będzie takie proste. Aby został on wysłany i zatwierdzony przez Internet, wnioskodawca musi posiadać albo zweryfikowany podpis elektroniczny, albo Profil Zaufany ePUAP. W innym wypadku może jedynie wypełnić wniosek, ale weryfikacja tożsamości odbywać się już będzie w Urzędzie Miasta albo Urzędzie Gminy.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Heniu
Heniu
3 lat temu
obsługa :
     
Szybkość :
     
Przyznawalność :
     

Niesamowite.. Pamiętam jak sam zakładałem swoją działalność gospodarczą. Samo składanie wniosku i zatwierdzanie było szybkie i nie było żądnych problemów, ale czekanie w kolejce w urzędzie było marnotrawstwem czasu..

Piotr Rzeszów
Piotr Rzeszów
3 lat temu
obsługa :
     
Szybkość :
     
Przyznawalność :
     

Coś się jednak w tej Polsce zmienia na lepsze. Już jakiś czas temu ułatwili zakładanie działalności, uprościli wszystkie formalności. Jeszcze tylko mogliby zwiększyć karencję niższych opłat do US i ZUS, żeby ułatwić człowiekowi start z firmą 🙂

Magdalena Fran
Magdalena Fran
3 lat temu
obsługa :
     
Szybkość :
     
Przyznawalność :
     

Bardzo ciekawy artykuł! Nie wiedziałam, że już takie rzeczy są! Każdy ma już chyba w domu internet i komputer, a już na pewno osoba zakładająca firmę. Dużo to ułatwi sprawę i zmniejszy kolejki w tych urzędach, bo tak na prawdę na czekaniu tam człowiek traci pół życia!

Aga
Aga
3 lat temu
obsługa :
     
Szybkość :
     
Przyznawalność :
     

Bardzo fajnie, że to tak wszystko ułatwili. I tak powinno być ze wszystkim! Nowoczesna technologia daje takie możliwości, że warto z nich korzystać. Już nigdzie nie powinno być kolejek, problemów z formularzami, formalnościami…

Jola
Jola
3 lat temu
obsługa :
     
Szybkość :
     
Przyznawalność :
     

Mój mąż ma działalność, i gdy ją zakładał nie było jeszcze możliwości, aby zrobić to przez internet. Papierków do wypełnienia było sporo, ale Panie w urzędzie bardzo uprzejme i we wszystkim pomogły.