Mechanizmy choroby alkoholowej

Odtrucia alkoholowe Dąbrowa Białostocka

Poradnik finansowy

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa składa się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy tworzy na pokładzie emocjonalnym, inny na poziomie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie mechanizmy są rodzajem reakcji obronnej, próbą znaczenia dla nadmiernego spożywania alkoholu i radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i zmniejszonym poczuciem własnej wartości.

Odtrucia alkoholowe Wasilków

W przypadku osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, środkiem na uzyskanie pewności siebie oraz czucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wyżej mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Wszystek mężczyzna dysponuje innego typu technologiami i politykami pozwalającymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji nadaje się w ciągu wczesnych lat bycia natomiast jest ściśle powiązana z sytuacją relacji z głowami odpowiedzialnymi, czyli najczęściej rodzicami. Od gatunku i energie tych wczesnych więzi w trudnym stopniu zależy zakres, w którym potrafimy regulować własne emocje. Niezależnie z tego, która była faktyczna przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich niedostatek sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Wasilków

– Właściwa regulacja emocji polega na wiedze ich wyrażania, rozmawiania o nich oraz świadomego przeżywania – wyjaśnia specjalista z prywatnego ośrodka odwykowego “Moje Życie”. – Osoba, która zdaje sobie przygodę spośród obecnego, co jest, stanowi w stanie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i skorzystać po takie sytuacji rozładowania emocji, jak aktywność fizyczna czy spotkanie i dyskusja z znajomymi znajomymi. W przypadku osoby uzależnionej samym sposobem ukojenia miłości i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z którym osoba uzależniona nie potrafi sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, choć nie mieszka ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy wracają ze zdwojoną siłą, a wraz spośród nimi więcej narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, żeby nie być i jest z względu picia, więc… pije, żeby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w znacznym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który już zaczął mu współczuć.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, chcąc mu poradzić.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zagłębiłem się w milczeniu.

Alkohol, jaki odczuwa żyć coś na nieprzyjemne emocje, w dowolnym momencie sam zatrzymuje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie emocjonalne i stanowią je nieznośnym. Punkty w działalności, kłopoty finansowe, pogorszenie relacji z grupą oraz przyjaciółmi czy kolizje z kryterium (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Bycie kobiety uzależnionej zamienia się w koszmar, w którym samymi momentami ulgi w mieniu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując ulgi w byciu osoba uzależniona sprowadza na siebie coraz większe cierpienia – poszukując rozwiązania problemu, popada w jeszcze wyższe problemy.

Odtrucia alkoholowe Wasilków

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu uzależnione jest z byciem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na jednego siebie oraz prostą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji powiązanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najważniejsze jest zaprzeczenie, iż przedstawia się kłopot z alkoholem. Osoba uzależniona za wszelką cenę stara się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Jeśli nawet przyznaje, że pociąga zbyt dużo, to względów szuka poza sobą: pewno więc istnieć brak zrozumienia ze strony najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, otwarcia się – każdy warunek jest silny. Dociera do tak niskiego zaburzenia procesów poznawczych, że mnóstwo osób uzależnionych zaczyna wierzyć we naturalne kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje zwrotne z otoczenia.

Osoby bliskie, w obecnym szczególnie partnerzy osób uzależnionych, zaczynają działać w ciągu bycia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć powiązanego spośród nim wstydu i upokorzenia, przekazują mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie postępowania mogą być początkiem procesu popadania we współuzależnienie. Drinkom z punktów terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że ważna uzależnionemu partnerowi pomóc ukrywając jego chorobę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Wasilków

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten mechanizm porównywany jest do rollercoastera: osoba uzależniona doświadcza biegunowo odmiennych emocji powiązanych z poczuciem własnej wartości. Jeśli jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, duża i zdolna prowadzić swoim mieszkaniem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie obniża się (“ja” upadłe). Samym środkiem na złagodzenie cierpienia daje się alkohol, który powoduje stworzyć złudzenie panowania nad naszym mieszkaniem. Naprzemienne doświadczanie stanu pasji i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W pozycji kompletnego zaburzenia i niepewności jedyną wartością zatrzymuje się alkohol, który przejmuje całkowitą opiekę nad byciem kobiety uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Wasilków

Jak wyjść z błędnego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie uzupełniają się i wykonują do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z błędnego koła i przestać koić cierpienie alkoholem, który wykonywa coraz większe bycie. Jednak wytrwanie w świadomości wymaga dużej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Związanie jest chorobą, jakiej nie da się wyleczyć, ale ważna ją zatrzymać abstynencją i działać terapią alkoholową. Cel, jakim jest podjęcie nowego życia bez alkoholu, można dostać dzięki profesjonalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby rozwiązania z uzależnienia bez wsparcia w kwestie terapii zazwyczaj mijają się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Wasilków

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o