Odmowa banku na udzielenie kredytu

Poradnik finansowy

Osoby ubiegające się o kredyt poszukują jak najbardziej korzystnych dla siebie ofert, czyli najtańsze i na najdogodniejszych warunkach spłaty. Każdy kredyt należy dopasować do potrzeb i oczekiwań zabiegającego o kredyt. Chcąc znaleźć odpowiednią ofertę trzeba przeprowadzić dokładną analizę propozycji kredytowych poszczególnych banków.

Podczas składania wniosku należy liczyć się z tym, że bank może odrzucić wniosek i nie przyznać kredytu. Wszystko oczywiście zależy od zdolności kredytowej kredytobiorcy oraz pozytywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, bank z pewnością nie udzieli kredytu.

Bank może również odmówić udzielenia kredytu, gdy dostrzeże informacje o pobycie na liście w BIG-u, czyli na liście biura informacji gospodarcze np. za nieopłacone rachunki za telefon, czynsz do spółdzielni czy nieuregulowanie faktury kontrahenta. Jeśli tak właśnie jest, wystarczy spłacić zadłużenie. Po 14 dniach nastąpi usunięcie z bazy BIG-u, jako nierzetelny dłużnik. Po tym czasie można ponownie wnioskować o kredyt.

Rodzaj kredytu pełni ważną rolę. Banki inaczej podchodzą do udzielenia krótkoterminowej pożyczki gotówkowej, a inaczej do długoterminowego kredytu hipotecznego. W przypadku hipoteki bank bierze pod uwagę wiele elementów, które zmniejszają ponoszone przez nie ryzyko. Wkład własny w momencie składania wniosku o kredyt hipoteczny jest bardzo ważny. Z roku na rok rośnie jego procent. Im wyższy wkład, tym większa szansa na uzyskanie korzystniejszych warunków spłaty zaproponowanych przez bank. W przypadku kredytów hipotecznych banki żądają także dostarczenia większej ilości dokumentów, niezbędnych do rozpatrzenia wniosku.

Decydując się na kredyt hipoteczny, warto najpierw zasięgnąć opinii doradcy finansowego. Jest to zbyt poważna decyzja, by podejmować ją bez dokładnej i fachowej analizy ofert. Konsumenci ubiegający się o takie finansowanie często składają wnioski w kilku bankach, nie mając pewności, co do decyzji banku. Często zdarza się, że doradca w banku zapewnia dostanie kredytu, natomiast decyzja banku jest odmowna, bo np. zabrakło jednego z dokumentów, pracodawca pomylił się podczas wypisywania zaświadczenia o zarobkach czy rok temu nie spłaciliśmy mandatu, przez co figurujemy w BIG-u.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o