Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla wiekowym

Poradnik finansowy

Ministerstwo Zdrowia chce wrócić z godzin dla starszych. Przywrócenie działalności centrów handlowych, prowadzenie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla starych także oferta czerpania z rowerów miejskich – min. takie zapisy znalazły się w skrócie łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce wrócić z godzin dla starszych

– W klubu z planowanym wprowadzeniem nowego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do roboczych konsultacji projekt zdecydowania w tej historii.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sytuacji ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w klubu z wystąpieniem stanu epidemii.

Prowadzi ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla starych, możliwość korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderób w obiektu zakrywania ust i nosa, a też wprowadza modyfikacji w dziale przywrócenia działalności centrów handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt zakłada też m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w piłce nożnej i żużlu i posiadania, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W uzasadnieniu wskazano, że „zasadniczo powiela ono rozwiązania zawarte w prawie Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z wyjątkiem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W skrócie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być oferowane pod warunkiem, że zachowane będą istotne zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja umawia się również przywrócenie praktyk w celach handlowych o powierzchni sprzedaży lub usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, która była dopuszczona na platformie dotychczasowego rozporządzenia, jednak przy założeniu, że zmniejszono ilość osób do 1 osoby na 15 m2 powierzchni, na jakiej stanowi spełniana sprzedaż lub dostarczane są usługi. Nadal – do zniesienia będzie niemożliwe prowadzenie handlu detalicznego lub wykonywania działalności usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja umawia się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem robiącym jest Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a też lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w istot konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających możliwość w klubu z wykonywaniem prac zawodowych, służbowych lub handlowych w Polsce bądź w państwie sąsiadującym, a też uczniów pobierających wiedzę w Polsce bądź w państwie sąsiadującym. Z opinii na sytuację epidemiczną nie traktuje toż osób pracujących zawód medyczny a osób pracujących prac zawodowe, służbowe lub handlowe w sztukach organizacyjnych pomocy społecznej.

Z dnia wpadnięcia w życie projektowanego rozporządzenia daje się również czerpanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderób w obiektu zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie ilości osób przebywających w kulcie religijnym. W obiektach kultu religijnego niższych niż 75 m kw. będzie potrafiło należeć w współczesnym tymże czasie pięć osób, wśród osób przebywających w mieniu tego kultu.

Na siły rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie branie z rowerów miejskich.

Projekt daje i zmiany, jeżeli chodzi o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o