Kredyt czy pożyczka?

Poradnik finansowy Warto przeczytać
0 0 vote
obsługa
0 0 vote
Szybkość
0 0 vote
Przyznawalność

Czy kredyt jest bardziej opłacalny niż pożyczka? Poznaj wszystkie za i przeciw.

 

Każdy z nas z pewnością chociażby raz myślał o uzyskaniu dodatkowej gotówki. W pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy kredyty oraz pożyczki. Jednak warto przed ich zaciągnięciem dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Różnice pomiędzy kredytem, a pożyczką

Codziennie spotykamy się z setkami reklam, które oglądamy w telewizji. Większość z nich dotyczy właśnie kredytów bankowych i różnego rodzaju pożyczek. I z tego względu łatwo można pomylić oba te pojęcia. Jeśli myślimy o kredycie to musi być on udzielony przez bank lub Społeczne Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, zaś pożyczki może udzielić nam każda osoba lub instytucja, która posiada zasoby finansowe, których potrzebujemy.

Kredyt udzielany jest na określony cel, który został zawarty w umowie kredytowej. Jednocześnie kredytobiorca zobowiązuje się do zwrotu kredytu wraz z odsetkami w wyznaczonym w umowie terminie. Pożyczka od 500 złotych powinna być potwierdzona na piśmie. W zasadzie każda pożyczka czy od instytucji finansowej czy też od brata lub siostry powinna być potwierdzona na piśmie.

Odsetki, prowizje i opłaty – różnice

Umowa kredytu nie jest taka sama jak umowa pożyczki. Umowa taka jest odpłatna, a bank lub SKOK zobowiązany jest do poinformowania kredytobiorcy o wszelkiego rodzaju opłatach, odsetkach oraz prowizjach. Z zasady umowa pożyczki jest nieodpłatna, ale za to pożyczka jest wysoko oprocentowana i zawiera prowizję. Osoby, które chcą ubiegać się o kredyt gotówkowy powinny szczególną uwagę zwrócić na wysokość RRSO. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO odzwierciedla koszty, które poniesie kredytobiorca po uzyskaniu kredytu.

Spłacenie kredytu lub pożyczki

W obu przypadkach istnieje możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania. Może być to spłata częściowa lub całkowita. Regulacje na ten temat znajdują się w umowie kredytowej lub pożyczkowej. W skrajnych przypadkach banki mogą pobrać dodatkową prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu. Natomiast w momencie trudnej sytuacji finansowej można wystąpić do banku z wnioskiem o przesunięcie terminu spłaty kredytu, ale to także wiąże się z dodatkowymi kosztami dla kredytobiorcy.

Kredyt czy pożyczka? Co bardziej się opłaca?

Wiele osób w dalszym ciągu ma problem z odróżnieniem kredytu od pożyczki np., w momencie zaciągnięcia kredytu konsumenckiego. Pożyczki udzielane są na określany procent, zazwyczaj kilkukrotnie wyższy niż w przypadku kredytu bankowego. Chcąc wziąć kredyt lub pożyczkę warto przeanalizować wszystkie koszty, które będzie trzeba ponieść. Wybór należy oczywiście do konsumenta, który z pewnością postawi na korzystniejszą ofertę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments