Już niedługo będzie można kierować samochodem za pomocą myśli.

Poradnik finansowy
obsługa (5 / 1)
Szybkość (5 / 1)
Przyznawalność (5 / 1)

Prowadzenie samochodu za pomocą myśli – pomysł który może znaleźć zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Nissan chce wprowadzić do swoich nowych samochodów innowacyjny sposób dla każdego kierowcy.

Używaj mózgu kierując samochodem – od dziś to sformułowanie może nabrać nowego znaczenia i to dosłownie. 

Nissan chce wprowadzić nowoczesna i innowacyjna technologię, za pośrednictwem której kierowcy mieliby kierować samochodem za pośrednictwem własnych myśli. Wydaje się to absurdalny sposób ale jak podaje Nissan – bardzo realny. Mózg ma być połączony z samochodem za pomocą specjalnych interfejsów. Innowacyjny program badawczy B2V który odpowiada za te przedsięwzięcie ma na celu umożliwienie kierowania samochodu za pomocą myśli.

Niedawno w Las Vegas odbyły się targi CES 2018, na których to Nissan zaprezentował swój innowacyjny pomysł. Ujawniono również że rozpoczęto już specjalne badania mające na celu określenie możliwości takiego działania jak i zbadania programu Brain to Vehicle. Jest to sztuczna inteligencja, która będzie kontrolować i interpretować impulsy wyłapujące z mózgu kierowcy pojazdu.

Nie mamy się czego obawiać, nikt nie wszczepi nam chipa, a nasz samochód nie będzie wyposażony w sztuczna inteligencję. Japończycy starają się wymyślić inną metodę. Aktualnie w fazach badań i testów jest brane pod uwagę nakładanie specjalnego czujnika na głowę kierowcy, który mierzy fale mózgowe i łączy je ze specjalnymi funkcjami samochodu. Dzięki temu kierowanie samochodem za pomocą myśli ma okazać się możliwe. Za pomocą myśli kierowca będzie mógł wydawać komendy. Nie będzie to wyglądało jak w filmach science-fiction, w których to kierowca wydaje komendy a sztuczna inteligencja w samochodzie je wykonuje. Nissan chce wprowadzić ten system, po to by ułatwić kierowcy poruszanie się samochodem. Jak podają twórcy pomysłu, B2V ma nie tylko ułatwić jazdę samochodem ale również ma być o wiele bardziej ekscytująca.

Wielu producentów stara się zachęcić nas do automatycznych samochodów, Nissan wprowadzając B2V daje nam możliwość kierowania samochodem tak jak dotychczas z kilkoma wyjątkami.

Program B2V ma odpowiadać np. Za uruchomienie klimatyzacji, otwarcie okien, sterowanie nawigacja czy włączenie wycieraczek. Dodatkowo dzięki niemu kierowca sprawniej będzie mógł poruszać się po drodze. Wykonując jakiś manewr najpierw o nim myślimy, np. Przy skrętach – dzięki B2V samochód będzie mógł znacznie szybciej zinterpretować zamiary kierowcy.

Prowadzenie takich badań i wykorzystywanie nowoczesnych technologii może doprowadzić do wdrożenia innowacyjnych rozwiązań na przestrzeni kilku lat, dzięki którym możemy na stałe wyeliminować zagrożenia na drogach i ułatwić jazdę każdemu kierowcy.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ula Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ula
Gość
Ula
obsługa :
     
Szybkość :
     
Przyznawalność :
     

Bardzo ciekawa idea. Nie musielibyśmy skupiać się na kwestiach technicznych związanych z samochodem (zmiana biegów itp), a jedynie na podziwianiu widoków. Ciekawe tylko co będzie jeśli się zamyślimy lub pomyślimy o kierunku prawym chcąc jechać w lewo 😉 Technika idzie do przodu.