Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak wkładać w ropę naftową?

Poradnik finansowy

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zarezerwowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich sprawdzanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze i jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim wiele możesz przeczytać w niniejszym produkcie), a też o potężnych, kontrolowanych zarówno przez rządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco również oryginalnych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Wtedy starzy natomiast dalej są najwięksi gracze na zbytu czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy ewakuowali się spośród obecnego sektorze i ich Standard Oil, które zostało rozłożone na niższe firmy, wśród jakich stanowi wyjątkowo Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy ostatnie kraje są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (lecz ich rozwój został zmniejszony z innych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, bądź w tym czasie Azerbejdżan i mnóstwo różnych. Funkcjonowanie tak szerokich graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą pracować także inwestorzy indywidualni. Tak nie zarobią oni na sprzedaży ropy naftowej, bo nie maja do niej dostępu, tylko mogą zarabiać spekulując na współczesnym sektora za pomocą innego sposobie instrumentów finansowych.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Łatwo nie jest dodatkowe bezpośrednie inwestowanie w fizyczną ropę naftową, tak jak przynajmniej w wypadku złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt tania w kontakcie do naszej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej trzymać. Ceny ropy naftowej w skrajnym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, lub mniej więcej dolara za litr paliwa. To znaczy, że w wypadku wzrostu wartości paliwa (na niezapomnianym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za wszystek miany litr paliwa, czy w wypadku 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu i możliwości kupna i sprzedaży fizycznej ropy w handlu w tak niewielkich liczbach). To pokazuje, że inwestowanie w fizyczną ropę naftową z elementu widzenia inwestora innego jest niemożliwe, i nawet jeżeli jakimś sposobem możliwe byłoby, to także tak inwestycja taka byłaby ściśle nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy to przy instrumentach finansowych połączonych z ropą naftową – z usługą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i rodzaje ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to zapomniał ze względu na ciężar. Zaleca się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny zalecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową kwalifikuje się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyki siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyki siarki powyżej pół procenta.

Ze względu na budowę parafiny cechuje się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Ważna nich wiąże w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, i trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na budowę żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie wybiera się setki gatunków ropy naftowej o najróżniejszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie najpopularniejsze na rynkach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana podobnie jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budowie siarki na poziomie 0,24% – stanowi więc ropa bardzo doskonałej klasy, z której odnosi się największą kwota benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych umieszczonych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która przelewana jest do własnych rafinerii z rosyjskich gazociągów, spieszących się od zachodniej Syberii do Uralu. Stanowi więc ropa niższej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB tworzy z kolei średnią ważoną cen ropy wydawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinkiem spośród najłatwiejszych zabiegów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów ekonomicznych jest kupno jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o jakich wiele możesz przeczytać tutaj), których cena śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Dużo intensywną wartością inwestowania w ETF-y z ekspozycją na plac ropy naftowej jest łatwo nieograniczona płynność, dlatego są one księgowane na najwyższych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy zyskać z dźwigni finansowej, co pozwala na wybór mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów jest drogę korzystania tylko na wzrostach (chyba, że będziemy wymieniać swoją pracę ze zwykłych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to natomiast będzie chcieć silniejszego zainteresowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są otwarte na Giełdzie Papierów Dobrych w Warszawie (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y produkowane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Ważna zawsze skorzystać spośród obecnego, co oferują rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo własnych domów maklerskich – dobrą ofertą pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim uzyskamy wstęp do któregokolwiek z najkonkretniejszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i propozycje na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można również wykorzystać kontrakty terminowe oraz drogi na czarne złoto. Trudno stanowi więc inny instrument, którego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Dobrych w Warszawie, choćbyśmy bardzo potrzebowaliby je odnaleźć. Na szczęście giełda toż nie tylko Warszawa (aż chciałoby się rzec, że przede każdym nie Warszawa), a opcje oraz kontrakty futures na ropę naftową można nabyć na kolejnych giełdach, także za pośrednictwem własnych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z ekspozycją na ropę naftową
W ropę naftową (lub czy w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby uzyskać dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w możliwości Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oddziałujących na lokalnym rynku, ale wolno je zdobyć tylko za pośrednictwem giełdy. Należy ale mieć, że inwestycje w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą wartością za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, a ponadto stawiają one przed inwestorem o dużo większe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jakimś rodzajem inwestowania w ropę naftową są bardzo częste i również dostępne w użyciu kontrakty CFD (Contract for Difference, o jakich wiele możesz przeczytać w artykule poświęconym CFD), których wartością ważną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje praktycznie wszystek broker Forex. Że stanowi więc najłatwiejsza, najmocniejsza i pewna z najtańszych pod względem prowizji i spreadów form gry na ropie naftowej.

Zaletą takiego wyjścia są również bardzo małe wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na lokalnym rynku nawet 1:33). W układy CFD na czarne złoto można inwestować z taką tąż łatwością kiedy w waluty, kontrakty na prace, czy metale szlachetne. Warto a być na uwadze, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej oraz płynność realizacji zleceń są znacznie zróżnicowane, zaś w klubie spośród obecnym przed rozpoczęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (bardzo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest miłym instrumentem do wysokiej gry w konkretnym czy średnim terminie, a z gwarancją nie do wieloletniego rozwijania swojego pieniądza.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz bardzo podkręcane normy naturalne i coraz to doskonalsze szczyty dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (i całego innego, co podgrzewa atmosferę i czym oddychamy w popularniejszych miastach), a dodatkowo postęp na zbytu pojazdów elektrycznych także (w mojej opinii) zbliżająca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temu mężczyzny denerwowali się, że ropa się zrobi oraz będzie problem, i już ukazuje się, że ropa skąd się nie kończy, przecież jej czas gdy daleko. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to oczywiście spekulacyjna przesada, to zawsze kierunek kroku jest zgrany spośród obecnym, co liczy ten sektor że także w tym półwieczu. Bolesny koniec.

To cel tego artykułu, ale tylko początek Twojej sprawy z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ciż ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najdoskonalszy forma, aby sprawdzić zdobytą umiejętność w pracy.

Zobacz również Oil Profit

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o