Co powinieneś wiedzieć o żywieniu kotów

Co powinieneś wiedzieć o żywieniu kotów?

Warto przeczytać Zdrowie i uroda

Choć koty są indywidualistami i wydawać się może, że opieka nad nimi jest znacznie prostsza niż nad psami, nie zawsze jest to prawdą. W wielu przypadkach może się zdarzyć, że koty są bardzo wymagające, a właścicielom trudno odgadnąć ich potrzeby. Dzięki wnikliwej obserwacji pupila, poznaniu jego przyzwyczajeń i ogólnej wiedzy na temat kotów można sprostać i temu zadaniu. Kluczowe w opiece nad kocimi przyjaciółmi jest dostarczanie właściwego pożywienia, które zapewni im zdrowie i dobre samopoczucie.

 

Prawidłowe żywienie kotów często uwarunkowane jest odpowiednią wiedzą właściciela. Większość popełnianych błędów żywieniowych wynika właśnie z jej braku i jest zupełnie nieświadomych. Wyeliminowanie błędów jest jednak konieczne, jeśli właścicielowi zależy na zdrowiu i dobrej kondycji pupila. Dostosowanie serwowanych kotu posiłków do jego potrzeb jest kluczowe dla właściwego rozwoju i dobrego samopoczucia zwierzęcia.

Najczęstsze błędy żywieniowe

Wielu właścicieli podaje swoim kotom resztki z obiadu, uważając, że skoro jest to najlepszy sposób odżywiania dla nich, to powinien odpowiadać również kotu. Tymczasem koty, ich przewód pokarmowy i potrzeby żywieniowe różnią się znacznie od ludzi i ich potrzeb. Warto uwzględnić to w jadłospisie mruczka.

Koty nie lubią monotonii w żywieniu. Ich posiłki powinny być właściwie zbilansowane, ale i zróżnicowane. Karmienie kota wyłącznie mięsem nie zaspokoi jego całego zapotrzebowania na witaminy i sole mineralne. Podobnie będzie, jeśli jego menu komponowane będzie głównie z ryb.

Warto pamiętać też, że wiele dorosłych kotów nie trawi laktozy. Dlatego codzienne raczenie kota mlekiem również może nie być właściwe. Co w takim razie podawać kotu?

Najlepiej sprawdzają się tutaj gotowe karmy, które zaspokajają ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Posiłki można urozmaicać podawanymi smakołykami i niektórymi produktami z naszego menu. Należy jednak uważać, by nie przekraczać zalecanych dziennych porcji żywieniowych dla kota. Ile one wynoszą? Te informacje można znaleźć na opakowaniu z karmą.

Sucha, mokra, czy mieszana

Dobór odpowiedniej karmy dla kota nie zawsze jest prosty. Po pierwsze, jeśli wprowadzamy do menu pupila różne rodzaje pożywienia, powinniśmy umieć określać ich kaloryczność. Po drugie kocia arystokracja ma różne upodobania kulinarne i niekiedy natrafienie na to właściwe może zająć trochę czasu.

Na rynku dostępne są karmy suche i mokre. Ich wybór warto uzależnić od upodobań kota, przede wszystkim jednak należy brać pod uwagę jakość oferowanych zwierzakom posiłków. Decydowanie się na najtańsze produkty ze sklepowych półek nie zawsze jest dobrym wyjściem z sytuacji. Warto przyzwyczaić się do czytania etykiet na opakowaniach i sprawdzania zarówno składu produktu, jak i jego kaloryczności oraz zalecanych dziennych porcji dla zwierząt.

Informacja o kaloryczności przydaje się, zwłaszcza jeśli właściciel decyduje się na karmienie kota różnymi rodzajami jedzenia (np. karma sucha, karma mokra i inne produkty). Niestety nie wszyscy producenci zamieszczają informację o kaloryczności, co może utrudniać sprawę.

Ułatwione zadanie mają te osoby, które decydują się na podawanie jednego rodzaju karmy. Wtedy najważniejsza staje się informacja o zalecanej dziennej dawce pokarmu. Wskazaną na opakowaniu porcję należy podzielić przez odpowiednią ilość, w zależności od tego, ile razy dziennie kot będzie karmiony.

Wybierając karmę, należy dostosować ją między innymi do wieku zwierzęcia, jego aktywności i innych predyspozycji. Na rynku dostępne są między innymi karmy dla kotów z nadwagą oraz tych po zabiegu kastracji.

Mój kot nie pije

Wielu właścicieli kotów martwi się, że ich pupil nie pije wody lub pije ją w znikomych ilościach. Tymczasem koty to potomkowie zwierząt żyjących na pustyni, które wykształciły u siebie mechanizm pobierania wody z pokarmu. Może się zatem zdarzyć, że mruczek, który pozostaje na mokrej karmie, będzie pił bardzo mało.

Uwagę należy zwrócić na koty żywione karmą suchą. W ich przypadku przyjmowanie małej ilości płynów może być niebezpieczne i prowadzić do różnych chorób. Takiego kota warto zachęcić do picia na przykład poprzez pozostawienie odkręconego kranu. Wiele kotów lubi pić cieknącą nad zlewem wodę.

Ile razy na dobę

Ponieważ koty mają bardzo małe żołądki, w naturze jedzą często, ale w małych ilościach. Dobrze jest utrzymać podobny zwyczaj w domu. Kilka posiłków w ciągu doby nie obciąży układu pokarmowego zwierzęcia i nie zaburzy procesu trawienia. Sprawi natomiast, że kot będzie najedzony i zadowolony. Najodpowiedniejsze będzie ustalenie ilości karmień na 4 do 6. Uwzględnić należy tu aktywność kota, jego wiek, masę oraz stan zdrowia.

Żywienie kotów jest kluczową kwestią wpływającą na ich właściwy rozwój oraz zdrowie. Uwzględnienie potrzeb żywieniowych pupila jest wyrazem miłości i zainteresowania ze strony właściciela.

Więcej informacji na temat sposobu żywienia kotów oraz różnych rodzajów karm znaleźć można na stronie https://SklepZoologic.pl

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments