Światło w domowym miejscu pracy - nie tylko dla koncentracji!

Światło w domowym miejscu pracy – nie tylko dla koncentracji!

Popradnik Warto przeczytać

Domowe miejsce organizowane z myślą o pracy czy nauce, to przeważnie wydzielona strefa w dużym pokoju dziennym czy salonie. Rzadziej udaje nam się przeznaczyć na to całe oddzielne pomieszczenie. Tak czy owak, skupiamy się nad tym, by było wygodnie, jasno, z atmosferą sprzyjającą koncentracji. To jednak nie wszystko, co liczy się w domowym miejscu pracy. Czasami ten kącik służy nam w zupełnie innych celach…

 

Pisanie listów

Czasy pisania listów na pięknie zdobionej papeterii, w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie, wydaje się, że przeminęły całkowicie. Mimo wszystko są wśród nas ci, którzy od czasu do czasu pokuszą się o własnoręcznie napisany list, kartkę z pozdrowieniami. Przecież przy biurku wypisujemy zaproszenia na ważne wydarzenia rodzinne. Jednym słowem – piszemy! Tak, głównie przy biurku pracujemy, uczymy się, tu mamy swój komputer, drukarkę, biurowe szpargały, ale bywa i tak, że stawiamy na rzeźbione, drewniane biurko czy nawet sekretarzyk, i liczymy na stworzenie wyjątkowej atmosfery. Nie zapominamy o funkcjonalności, ale chcemy czegoś, co chwyta za serce.

To dlatego tak ważne jest w tym miejscu oświetlenie. Czy do pracy, nauki, czy do pisania listów do ukochanego lub ukochanej, a może tylko po to, by dopełniać indywidualnego wystroju wnętrza – lampy muszą być doskonale dobrane, bo zaczynają spełniać wiele ważnych ról!

Jeśli wydzielona przestrzeń faktycznie ma służyć tylko i wyłącznie do pracy i nauki, wybór jest nieco łatwiejszy, bo liczymy przede wszystkim na funkcjonalność. Stawiamy na oszczędność miejsca na biurku, a do tego światło, które sprzyja koncentracji, ale nie oślepia. Gdy biurko to mebel, który ma swoją historię albo przyciąga uwagę estetyką, szukamy lamp dekoracyjnych, wybieramy oświetlenie, które ma eksponować, podkreślać, uwydatniać, a na dalszy plan schodzi funkcjonalność. Przyjrzyjmy się obydwu sytuacjom.

Czas na naukę i pracę

Zacznijmy od najczęstszej funkcji, jaką spełnia oświetlenie przy biurku. Urządzamy miejsce do pracy i nauki. Pod uwagę musimy wziąć, co znajdzie się na biurku. Przestrzeń nie jest nieograniczona, a musi pomieścić przeważnie nie tylko komputer. Od tego, ile mamy miejsca, zależy rodzaj wybranej lampki. Chętnie stawiamy na typowe lampki biurkowe, które mogą być zarówno klasyczne, utrzymane w stylu retro, jak i całkiem nowoczesne. Ustawiamy je po lewej stronie, jeśli jesteśmy praworęczni i po prawej, jeśli leworęczni.

Światło powinno mieć zimną barwę, bo taka sprzyja koncentracji. Im szerszy klosz czy oprawa żarówki, tym więcej powierzchni biurka oświetli. Sama żarówka powinna być jednak osłonięta, by nie razić i nie oślepiać. Przy zbyt małym biurku, można zdecydować się na lampę podłogową o kilku źródłach światła, na przykład dwóch. Nieruchome ramię z kloszem otwartym ku górze, oświetla całą strefę wraz z biurkiem. Regulowane, giętkie ramię z punktem świetlnym na końcu, dopasowujemy do własnych potrzeb.

Biurko będące dekoracją

Jeśli lubimy klimaty retro i vintage, szukamy rzeźbionego, kształtnego biurka bądź dostaliśmy takie w spadku po dziadkach, będziemy skupiać się na dekoracji. Takie biurka rzadziej służą nam do pracy czy nauki, są raczej ciekawym elementem wystroju, niekiedy stają się głównym punktem aranżacji, który ma zwracać na siebie uwagę.
W atmosferze uzyskiwanej dzięki świetle, w tak zorganizowanym miejscu, łatwiej o wenę do pisania listów, pamiętnika, dziennika czy poszukiwania pomysłu na wiersz, który ma widnieć pośród zaproszeń dla gości. Stawiamy zatem na oświetlenie, które jest ciepłe. Światło może być nawet lekko tłumione i złagodzone przez materiałowy abażur. Padająca wiązka światła powinna być raczej mniejsza. Przecież chodzi o tę wyjątkową atmosferę!

Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że światło buduje klimat. Daje nam poczucie bezpieczeństwa, sprzyja koncentracji kiedy trzeba, ale i efektownie podkreśla uroki domowego wystroju. Przemyślmy zatem dokładnie, w jakim miejscu stawiamy biurko, do czego nam będzie służyć, jak będzie się prezentować pośród wystroju wnętrza. Od tego zależy, jaki typ oświetlenia dobierzemy.

Więcej informacji o oświetleniu do domu znajdziemy na stronie https://lampy.it

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments