Prosto znaczy modnie

Prosto znaczy modnie – We współczesnych wnętrzach coraz częściej zamiast klasycznych żyrandoli odnajdujemy skromne oświetlenie techniczne. Brak elementów dekoracyjnych, prostota i minimalizm to główne cechy, które najlepiej opisują wygląd opraw oświetleniowych wpisujących się w tę kategorię. Skoro oświetlenie to nie wyróżnia się niczym szczególnym, powstaje pytanie, skąd jego fenomenalna wręcz popularność wśród projektantów wnętrz i konsumentów. Okazuje się, że prosty styl, nienaganna forma i precyzja wykonania to cechy, które nie wymagają reklamy i doskonale bronią się same. Wszystkie z wyżej wymienionych cech odnajdziemy w modnym współcześnie oświetleniu technicznym.

Prosto znaczy modnie

Oprawy oświetleniowe dostępne we współczesnych wnętrzach znacznie różnią się od tych, które znamy z minionych epok. Swą skromnością i prostotą nawiązują do obowiązujących w architekturze wnętrz trendów – minimalizmu i funkcjonalności.

Nie oznacza to jednak, że dziś nie spotkamy już oświetlenia będącego zaprzeczeniem tych cech. Producenci oświetlenia pozostawiają konsumentom wybór, wypuszczając na rynek zarówno oświetlenie w stylu glamour oraz wyróżniające się oryginalnymi, nietypowymi formami, jak i oświetlenie techniczne, które doskonale wpisuje się we współczesne, minimalistyczne trendy. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że zwolenników drugiego rozwiązania jest zdecydowanie więcej, co widać po aranżacjach tworzonych na potrzeby stron internetowych poświęconych tematyce projektowania wnętrz, magazynów wnętrzarskich itp.

Oświetlenie techniczne we wnętrzu

Prostota i minimalizm modna w nowoczesnych wnętrzach doskonale została odzwierciedlona przez producentów oświetlenia w budowie opraw technicznych. Niekomplikowana forma, minimalna ilość materiałów, brak zbędnych ozdób. Funkcjonalność w najczystszym wydaniu.

Skromność opraw technicznych nie jest jednak równoznaczna z brakiem zróżnicowania. Lampy techniczne różnią się między sobą rodzajem zastosowanych materiałów, kolorem, kształtem, ilością wbudowanych źródeł światła oraz sposobem montażu. Różne może być również ich zastosowanie we wnętrzu, choć to w wielu przypadkach będzie się nakładać.

Czym charakteryzuje się takie oświetlenie i gdzie jest stosowane? Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Lampy wpustowe

To jeden z najchętniej stosowanych typów oświetlenia we współczesnych wnętrzach. Oprawy wpustowe montuje się w podwieszanym suficie. Doskonale prezentują się w nowoczesnych aranżacjach. Wyglądają niezwykle elegancko i efektownie.

Mogą być stosowane zarówno jako oświetlenie główne w pomieszczeniu, jak i uzupełnienie oświetlenia innego typu. W tym pierwszym przypadku oprawy wpustowe zestawiane są po kilka lub kilkanaście sztuk, tworząc tym samym większe instalacje świetlne.

Bardzo dobrze komponują się z pomieszczeniami urządzonymi w różnych stylach. Ukryte w suficie, skąd dyskretnie oświetlają pomieszczenie, pozostają niemal niewidoczne dla oka człowieka. Chętnie stosowane są w salonach, kuchniach, korytarzach, klatkach schodowych, biurach i wielu obiektach użytkowych.

Oprawy natynkowe

Choć są bardzo podobne do opraw wpustowych, mają kilka istotnych cech, które je od nich odróżniają. Pierwszą najistotniejszą jest to, że oprawy natynkowe wystają ponad powierzchnię sufitu. Są jednak na tyle niewielkie, że podobnie jak lampy podtynkowe, nie rzucają się nadmiernie w oczy. Zastosowane we wnętrzu z pewnością nie będą stanowić motywu przewodniego aranżacji ani jej najistotniejszego elementu dekoracyjnego. Nie ulega jednak wątpliwości, że pomimo swej skromnej budowy, oprawy natynkowe prezentują się we wnętrzach niezwykle elegancko i efektownie.

Podobnie jak oprawy wpustowe mogą być stosowane we wnętrzach pojedynczo lub zestawiane w większe instalacje świetlne. Ich niewątpliwym atutem jest to, że znajdują zastosowanie w każdym wnętrzu i nie wymagają wykorzystania podwieszanych sufitów. Ich montaż odbywa się bowiem bezpośrednio do stropu.

Zaletą opraw natynkowych jest możliwość regulacji kąta padania emitowanego przez nie światła. Ta cecha odzwierciedla się w licznych możliwościach aranżacyjnych z udziałem oświetlenia. Doświetlanie wybranych elementów aranżacji podoba się zarówno użytkownikom prywatnym i znajduje zastosowanie w mieszkaniach, jak i pracownikom sklepów, którzy eksponują w ten sposób warty uwagi towar.

Wybór pomiędzy lampami wpustowymi i oprawami natynkowymi uzależniany jest zazwyczaj od efektu, jak inwestor chce osiągnąć we wnętrzu, możliwości zastosowania konkretnych opraw (obecność podwieszanego sufitu lub jego brak) oraz stylu, w jakim urządzono wnętrze,

Więcej na temat opraw natynkowych i innych typów oświetlenia technicznego znaleźć można na stronie https://azzardo.com.pl/32-natynkowe

Prosto znaczy modnie

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o