Operator CNC - czy warto nim zostać

Operator CNC – czy warto nim zostać?

Popradnik Praca i współpraca

Operator CNC to nic innego jak osoba do specjalistycznej obróbki maszyn, jeśli będziesz zwykłym pracownikiem do podstawowej obróbki nie są wymagane studnia techniczne. Jednak jeśli chcesz programować takie schematy jak tłoczenie, obróbka czy frezowanie CNC nie zbędne będzie ukończenie studiów technicznych na takich kierunkach jak Mechatronika czy Budowa Maszyn.

 

W Polsce możemy zaobserwować wzrost użytkowania maszyn CNC o nawet 7% rocznie w przedsiębiorstwach przemysłowych z branż motoryzacja, czy obróbki metali. Dlatego jest dobry rynek rozwijający się a osób z praktyczną wiedzą techniczną na rynku jest zdecydowanie zbyt mało.

Czym jest CNC

CNC to nic innego jak mały mikrokomputer z odpowiednim programem, który wykonuje złożone powtarzalne czynności, jednak nad wszystkim czuwa czujny operator CNC i zespół inżynierów technicznych. Technologia CNC (Computerized Numerical Control) jest bardzo często wykorzystywana w procesach obróbkach metali i do cięcia skomplikowanych blach.

Na czym polega praca operatora maszyn?

Operator CNC, inżynier techniczny to osoba, która obsługuje lub programuje złożone procesy w swoim przedsiębiorstwie. Dba o wysoką jakość materiałów, nad kontrolą maszyny i odpowiedniej diagnostyki. W zakres obowiązków operatora CNC często wchodzi też poprawianie błędów i korekcja ustawień, a do tego niezbędna jest wiedza techniczna.

Do poprawnej obsługi maszyn do tłoczenia, wytwarzania elementów czy frezowania CNC konieczna jest specjalistyczna wiedza techniczna. Jednak dużo popularnych firm na rynku takich jak BF4business stara się zrozumieć potrzeby pracownika i przygotowuje odpowiednie kursy, który przybliżą pracę operatora osobom początkującym w programowaniu maszyn.

Czy warto zostać?

Odpowiedz jest bardzo prosta Oczywiście TAK. Na rynku polskim rośnie z roku na rok zapotrzebowanie na DOBRYCH operatorów CNC jak również programistów maszyn. Rynek dostosował się do panujących warunków i udostępnia dużo kursów w takich firmach jak Numerika czy Grema. Również dużo mniejszych firm udostępnia wysokiej jakości szkolenia dla nowych pracowników. Posada operatora CNC na polskim rynku z roku na rok zyskuje na wartości.

Średnie zarobki

Początkujący operator CNC może liczyć na zarobki 3500 zł brutto, a bardziej zaawansowany pracownik może liczyć nawet na kwoty zbliżone do granicy 10000 zł brutto miesięcznie oczywiście wszystko na podstawie umowy o pracę. Na pewno dla osób planujących swoją karierę w przemyślę, branża warta zastanowienia.

Wpis przygotowany na podstawie źródła: http://bf4business.eu/outsourcing/ pionera w branży obróbce i frezowaniu CNC

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o