podatek

Zmiany w prawie 2019 roku!

Biznes

Oto kolejny z serii artykułów dotyczących zmian w polskim prawie w 2019 roku. Prawnicy powinni być czujni, gdyż zmiany dotyczą wielu sfer życia społecznego, ekonomii, biznesu, finansów oraz ochrony zdrowia i oświaty. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Zmiany w prawie w 2019 roku!

Opodatkowanie bitcoinów

Bitcoiny to jedne z najczęściej stosowanych walut internetowych. Cieszą się one wielkim zainteresowaniem. Niestety od stycznia 2019 roku zmieniły się diametralnie zasady ich opodatkowania. Ministerstwo Finansów chciało skutecznie uatrakcyjnić rynek wirtualnych walut w Polsce. Eksperci są zgodni, co do tego, że większość zmian jest niekorzystna.

Ustawa e-PIT

Nowa usługa e-PIT sprawia, że niekonieczne będzie już składanie corocznych deklaracji w Urzędzie Skarbowym. Już w pierwszym roku z tego uproszczenia ma skorzystać ponad 4 miliony polaków. Niestety więcej pracy będą mały firmy. Korygowanie oświadczenia może ściągać kontrolę.

Nowe zasady kontroli a prowadzenie firmy

Zmiany, które znalazły się w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, wprowadzają pewne zasady kontroli na legitymację. Dużo łatwiej będzie skontrolować danego podatnika pod jego nieobecność. Nowelizacja przepisów została już podpisana.

Exit tax a raty

Podatnicy, którzy od nowego roku mają przenieść swój majątek do zupełnie innego państwa, będą musiały zapłacić podatek o nazwie exit tax. Dla większości osób będzie on wynosił 19%. Dodatkowe koszty poniosą również osoby fizyczne, chociaż przepisy Unii Europejskiej tego nie wymagają. Możliwy będzie zwrot podatku oraz rozłożenie na raty.

Zwrot wpłaconego podatku

Zmieniły się równie zasady rozliczania podatku u źródła. Nowelizacja ustawy może dotknąć jego zwrotu. Każdy podatnik będzie musiał wypełnić kilka nowych obowiązków oraz dostarczyć dodatkowe, uzupełnione wcześniej dokumenty. Największym problemem w tym przypadku może okazać się skompletowanie i dostarczenie dokumentacji, która zawierać musi certyfikat rezydencji podatnika oraz dokumentację dotyczą wszelkich przelewów bankowych wraz z dokumentacją dotyczącą wypłaty należności.

Wyższe kary fiskusa

Maksymalna kara za przestępstwo skarbowe wynosić będzie 21 milionów złotych. Najniższa kara, dotycząca wykroczenia będzie wynosiła 225 zł. Wzrost kar związany jest z wprowadzeniem wyższego wynagrodzenia. Podczas nakładania kary uwzględnia się możliwości materialne rodziny oraz status majątkowy.

Sprzedaż samochodu

Warto pamiętać, że sprzedaż samochodu będzie mniej opłacalna dodatkowo. W roku 2019 zmieniły się przepisy dotyczące wykorzystywania samochodu na firmę. Trudniej będzie odliczyć ich całość w PIT. Niestety dużą stracą również ci przedsiębiorcy, którzy będą chcieli sprzedać samochód lub całą flotę.

Wyższe stawki ZUS

Składniki ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą mocno wzrosną. Wysokości składek ma wzrosnąć o około 100 zł. Całość przekroczy z pewnością 1300 zł.

Nowa pensja minimalna

Minimalna kwota wynagrodzenia w 2019 roku wyniesie 2250 zł brutto. Na rękę będzie to nieco ponad 1600 zł. Minimalna godzinowa stawka to 14,70 brutto. Ma to wpływ na wiele świadczeń, które w roku bieżącym będzie trzeba rozliczyć na nowo.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego i prawnego: www.kancelaria-walterowicz.pl.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments