5 porad, jak znaleźć idealny filtr wody

5 porad, jak znaleźć idealny filtr wody

Popradnik Zdrowie i uroda

 

Z przeprowadzanych badań wynika, że świadomość Polaków w kwestii jakości wody, którą spożywają stale się zwiększa. Już co trzecia osoba ma styczność z filtrowaną wodą pitną. Coraz więcej firm decyduje się na instalację stacji uzdatniania wody w celu zapewnienia pracownikom czystej wody spożywczej. Skąd wiadomo, który filtr sprawdzi się najlepiej? Które urządzenie wybrać? Przedstawiamy 5 wskazówek, które ułatwią dokonanie decyzji…

1. Rozpoznaj problem

Sytuacje związane z zanieczyszczeniami wody są bardzo różne. W niektórych przypadkach problem jest widoczny gołym okiem, w innych natomiast zagrożenie nie jest dostrzegalne od razu. Do najczęstszych objawów złego stanu jakości wody należą:

  • Zmiana zapachu – istotny jest rodzaj zapachu oraz jego intensywność. Te czynniki uzależnione są od substancji zawartych w wodzie. Wyróżnia się trzy główne grupy zapachów. Pierwsza z nich to zapachy roślinne, druga to zapachy gnilne, natomiast ostatnia – zapachy specyficzne. Woda pitna nie powinna wykazywać ani zapachu gnilnego, ani specyficznego. Może wykazywać lekki zapach roślinny
  • Zmiana smaku – substancje zawarte w wodzie mogą niekorzystnie wpływać na smak wody. Wyróżnia się cztery podstawowe grupy smaków. Na przykład kwaśny smak wody mogą wywoływać kwasy mineralne, słodki smak może być spowodowany obecnością substancji organicznych, gorzki – siarczanami sodu i magnezu, natomiast przyczyną słonego smaku są chlorki sodu.
  • Zmiana barwy – czysta woda powinna być przezroczysta lub lekko błękitna. Zmiana barwy wody jest powodowana obecnością barwnych związków organicznych lub mineralnych. Pierwszy typ substancji powoduje zabarwienie pomarańczowe lub brunatne. Kwaśne sole żelaza barwią wodę na zielono lub niebiesko. Siarka i siarkowodór dają wodzie barwę niebieską.
  • Osady w wodzie – osad widoczny w wodzie może mieć różne przyczyny. Jest uciążliwa ze względów wizualnych, estetycznych i zdrowotnych. Są to głównie nierozpuszczalne związki mineralne i organiczne.

Najwięcej problemów występuje w wodzie pochodzącej ze studni. W tym przypadku istotny problem mogą stanowić nie tylko wysokie stężenie żelaza, manganu, czy twardość wody, ale także mogą to być bakterie i wirusy niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Filtracja i odpowiednia dezynfekcja to w takich przypadkach niemal konieczność. Woda wodociągowa nie powinna zawierać bakterii, wirusów, czy dużych stężeń innych substancji, jednak może ulegać ponownemu zanieczyszczeniu w trakcie przepływu przez instalację wodociągową.

2. Zleć analizę wody

Jeżeli podejrzewasz, że woda jest zanieczyszczona lub zależy Ci na poprawie jej jakości, zleć analizę wody. To najszybszy i najprostszy sposób na rozpoznanie problemu. Badanie można zlecić w zakładzie sanepidu lub w prywatnym laboratorium. Obecnie istnieje wiele możliwości zróżnicowanych pod względem cenowym. Wykonanie podstawowego badania wody może kosztować od 50 do 100 złotych. Wyniki dostarczane są dość szybko. Obecnie nie trzeba nawet wychodzić z domu. Istnieje możliwość zamówienia kuriera i za jego pomocą dostarczenie wody do laboratorium. Próbka wody powinna być zapakowana w odpowiedni sposób. Wodę najlepiej nalać do dużej, plastikowej butelki po zwykłej wodzie mineralnej lub źródlanej. Butelki po słodkich napojach lub wodzie smakowej nie są odpowiednie, ponieważ nawet po przepłukaniu znajdują się w nich związki, które mogą mieć negatywny wpływ na wyniki analizy.

badanie wody w profesjonalnym laboratorium
badanie wody w profesjonalnym laboratorium

3. Po otrzymaniu wyników analizy wody

Wyniki analizy wody to już połowa sukcesu! Teraz warto skonsultować się z ekspertem wyspecjalizowanym w branży uzdatniania wody. Mogą to być doradcy sklepów lub ktoś znajomy. Jeżeli nie posiadasz kontaktu do osoby zaznajomionej z tematem filtracji wody, możesz skontaktować się z nami. Z pewnością otrzymasz kilka możliwych rozwiązań w różnym zakresie cenowym. Warto przygotować się do rozmowy i przemyśleć, jakie rozwiązanie byłoby potrzebne. Czy chodzi tylko o wodę pitną, a może potrzebne jest uzdatnianie w całym budynku? Ile osób będzie korzystało z filtrowanej wody? Istotne są też dane techniczne dotyczące wody, jej przepływu etc.

4. Zapoznaj się z ofertą filtrów do wody

Wiesz już, jaki filtr jest potrzebny, ile osób będzie z niego korzystało i czy będzie to filtracja punktowa, czy centralna. Czas poznać producentów i ich urządzenia. Rynek uzdatniania wody w Polsce jest coraz większy. Co chwilę pojawiają się nowe modele, bardziej ekologiczne, lepsze w eksploatacji. Producenci prześcigają się w wymyślaniu innowacyjnych rozwiązań. Na to szaleństwo też znajdzie się metoda. Przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka informacji. Przede wszystkim należy przeczytać o producencie systemu. Kim jest? Od ilu lat jest na rynku? Czy jego produkty są dystrybuowane na świecie? W przypadku systemów odwróconej osmozy ważne jest znalezienie informacji o miejscu produkcji i parametrach membrany. W przypadku innych systemów uzdatniania wody ważne okażą się informacje dotyczące głowicy sterującej. W wielu sytuacjach istotną kwestią jest cena. Należy zwrócić uwagę na długość okresu gwarancyjnego, zasady serwisu i warunki montażu.

zdrowa i bezpieczna woda po filtracji
zdrowa i bezpieczna woda po filtracji

5. Wiesz już jaki filtr do wody jest najlepszy dla Ciebie? Doskonale, ale…

Udało się wybrać wymarzony filtr wody? To dobrze! Kiedy już otrzymasz stację uzdatniania wody pamiętaj o przeczytaniu instrukcji obsługi. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o system, po jakim okresie należy wymieniać wkłady lub dosypać sól regeneracyjną. Filtry do wody zazwyczaj nie wymagają dużej uwagi użytkownika. Regularna konserwacja zapewni dokładną filtrację na najwyższym poziomie.

Zawsze możesz poprosić o radę

Dobór odpowiedniego systemu filtracji wody nie jest łatwy. Jeżeli jednak oczekujesz od urządzenia działania na najwyższym poziomie musisz poświęcić trochę czasu i uwagi, by znaleźć ten najlepszy. Na każdym etapie poszukiwań warto skorzystać z profesjonalnej rady eksperta z branży uzdatniania wody.

 

Autor artykułu
Treść artykułu przygotował Piotr Pisarski – ekspert z branży uzdatniania wody i administrator strony Filtry-do-wody.info

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o