Od każdej wypłaty legalnie zatrudnionych pracowników są regularnie odprowadzane właściwe składki. Wśród nich możemy wyróżnić zaliczkę na poczet podatku dochodowego czy też ubezpieczenie zdrowotne. Sytuacja jest identyczna również w przypadku pracy za granicą. Dlatego też, jeśli zdecydowałeś się na wyjazd do innego kraju, w szczególności do kraju tulipanów, to Twoje zarobki są pomniejszone o podatek z Holandii. Jak się jednak okazuje – masz możliwość odzyskania nadpłaconych składek. Aby dowiedzieć się, jak tego dokonać oraz jak obliczyć zwrot podatku z Holandii, zapoznaj się z informacjami i wskazówkami, które przygotowaliśmy dla Ciebie w tym artykule.

 

Podatek z Holandii – komu przysługuje jego zwrot?

Podatek z Holandii może odzyskać każdy legalnie zatrudniony pracownik, od którego wypłaty pracodawca regularnie potrącał zaliczkę na jego poczet. Staranie się o zwrot nadpłaconych składek możliwe jest wyłącznie w przypadku osób, które posiadają numer identyfikacyjny BSN, czyli BurgerServiceNummer, będący odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Jest on nadawany wszystkim holenderskim mieszkańcom i pracownikom. Co ciekawe, BSN jest także niezbędny, aby móc w ogóle rozpocząć poszukiwanie pracy lub załatwić różnorodne sprawy urzędowe. Jak w takim razie obliczyć zwrot podatku z Holandii? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Podatek z Holandii a polskie dochody

Aby móc odzyskać podatek z Holandii, konieczne jest uprzednie ujawnienie wszelkich przychodów, które zostały przez Ciebie osiągnięte w danym roku podatkowym. Mowa o wypłatach pobieranych zarówno na terenie Polski, jak i pozostałych krajów europejskich. Możesz to zrobić za pomocą specjalnie przygotowanego formularza, dostępnego w polskim urzędzie skarbowym. Zawarte w nim dane muszą zostać potwierdzone przez urzędnika. W przeciwieństwie do wielu innych dokumentów, zaświadczenie o dochodach nie musi być przełożone na język niderlandzki przez tłumacza przysięgłego. Niedostarczenie wspomnianego formularza skutkuje niższym zwrotem podatku z Holandii.

Jak obliczyć zwrot podatku z Holandii?

Wizja zapewnienia sobie zastrzyku dodatkowej gotówki z pewnością ucieszy wielu zagranicznych pracowników. Jednak jak obliczyć zwrot podatku z Holandii, aby wiedzieć, ile mniej więcej pieniędzy otrzymasz? Przede wszystkim w przypadku osób, których holenderskie dochody stanowią co najmniej 90% łącznej sumy wszystkich przychodów, naliczana jest automatyczna ulga podatkowa, wynosząca do niedawna aż 300 euro! Jednak co w przypadku pracowników, których pensja nie przekroczyła progu tych 90%? Mamy dobrą wiadomość – wiele firm, w tym np. EU Service, udostępnia na swojej stronie internetowej specjalnie przygotowany kalkulator, pozwalający na wstępne poznanie należnej Ci kwoty. Jak w takim razie obliczyć zwrot podatku z Holandii przy pomocy tego narzędzia? Wystarczy, że odpowiesz na wszystkie pytania oraz uzupełnisz je o właściwe kwoty i gotowe!

Ile wynosi czas oczekiwania na podatek z Holandii?

W tej kwestii pracownicy muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ według prawa decyzja odnośnie przyznania zwrotu podatku z Holandii może zostać wydana nawet w ciągu 3 lat. Właśnie dlatego specjaliści zalecają, aby składać rozliczenia najszybciej, jak jest to tylko możliwe. Mamy jednak dobrą wiadomość – choć system weryfikacji złożonych rozliczeń jest czysto losowy, to bardzo często zwrot może zostać przyznany już nawet w ciągu od 3 do 6 miesięcy. Warto pamiętać, że istnieje możliwość ubiegania się o nadpłacony podatek z Holandii aż do 5 lat wstecz. W związku z tym pracownicy, którzy byli legalnie zatrudnieni na terenie tego kraju w 2013 roku, mają ostatnią szansę, aby odzyskać należne im pieniądze.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *