Czy da się rozwijać firmę, jeśli jej właściciel nie ma pieniędzy? Oczywiście najczęściej przychodzi nam wtedy na myśl rozwój intelektualny pracowników. I jest to zapewne pozytywny aspekt, ale nam chodzi raczej o inwestycje w materialne wyposażenie prowadzonego przedsiębiorstwa. Potwierdzamy, że wcale nie trzeba posiadać własnego budżetu, można przecież skorzystać z zewnętrznego wsparcia finansowego.

 

Dlaczego warto rozwijać działalność?

O tym, że firma będzie przynosić coraz większe zyski tylko wtedy, gdy jej właściciel będzie stale w taką działalność inwestował, wie każdy przedsiębiorca. Inwestycje pozwalają nie tylko utrzymać odpowiednią pozycję na rynku, ale również wyprzedzać konkurencję. W czasach wzmożonego rozwoju technologii i wciąż pojawiających się nowości nikt nie może pozwolić sobie na tylko standardową ofertę.

Rozwój firmy to też nowe możliwości. Inwestycje w sprzęt i maszyny produkcyjne, rozbudowa floty samochodowej czy zatrudnienie wysoce wykwalifikowanych specjalistów to tylko niektóre czynniki, które będą budować pozycję firmy i pozwalać jej na wzmożony rozwój, a tym samym pozyskiwanie coraz większej liczby klientów.

Jak zachować płynność finansową?

Konieczność inwestowania w rozwój przedsiębiorstwa nie musi oznaczać obniżenia płynności finansowej firmy. Wiadomo przecież, że właściciel nie może nabyć kolejnych pojazdów czy kupić maszyny produkcyjne, jeśli miałoby to spowodować problemy z wypłacalnością.

Dla większości firm idealnym rozwiązaniem jest więc wsparcie zewnętrzne. Takie przedsiębiorcy uzyskują nierzadko ze strony banków. Kredyt samochodowy, kredyt celowy na sprzęt biurowy czy kredyt na maszyny budowlane, to tylko kilka z przykładów. O wiele łatwiej jest przecież spłacać miesięczne raty, niż od razu wydawać krocie.

Inwestowanie przy zewnętrznym wsparciu finansowym

Banki oferują firmom swoją pomoc. Okazuje się, że, klient biznesowy może otrzymać naprawdę korzystne warunki zobowiązań kredytowych. Kredyt samochodowy może zostać udzielony bez wkładu własnego i na długi okres trwania umowy. Wszystko dlatego, że jest to zobowiązanie celowe, więc cel staje się dodatkowym zabezpieczeniem i minimalizuje ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy.

Szansa dla małych i dużych przedsiębiorstw

Ciekawostką jest fakt, że banki oferują zobowiązania kredytowe nie tylko doświadczonym przedsiębiorcom z wyrobiona już historią kredytową. Wiadomo, że najtrudniej jest się utrzymać na rynku nowym firmom, które dopiero zdobywają pierwszych klientów. Kredyt samochodowy czy innego rodzaju zobowiązanie jest im oferowany. Dzięki temu mogą się rozwijać, a płynność finansowa takiej działalności nie maleje.

Jak widać, szansę na rozwój swojego biznesu ma tak naprawdę każdy. Właściciel firmy powinien jednak dobrze poznać oferty różnych banków. Idealne w tym celu są zestawienia i rankingi topowych propozycji. Może okazać się, że oferty różnych instytucji różnią się od siebie diametralnie. Uwagę zwrócić trzeba przede wszystkim na RRSO, czyli całkowity koszt takiego kredytu.

4 Replies to “Jak rozwijać firmę bez inwestycji z własnego budżetu?”

  1. Rozwijać się trzeba, bo inaczej zostaje się z tyłu, a w końcu wypada z rynku. I trzeba czasem korzystać z pomocy zewnętrznej. Kredyty, leasingi, linie kredytowe – to wszystko jest OK. Ważne, żeby się nie przeliczyć. Dotyczy to zarówno firm jak i osób prywatnych. Czasem lepiej poczekać z inwestowaniem, żeby „nazbierać” trochę gotówki.

  2. Bez większych inwestycji to komis samochodowy, albo przedstawicielstwo, sam myślałem o prowadzeniu, franczyzy chyba nie ma, dystrybucji kostki brukowej Wystawki na placu, sprzedaż od producenta, z jego magazynu.

  3. Rozwijanie swojej firmy na kredyt to trochę ryzykowna inwestycja, ale czasami nie ma innego wyjścia. Trzeba sporządzić plan finansowy, przekalkulować, czy to się opłaca, czy będziemy w stanie spłacać to, co wzieliśmy na kredyt.

  4. Dobrym rozwiązaniem są też takie formy wsparcia jak dotacje z Urzędu Pracy, ale to tylko w przypadku zakładania firmy i okreslonego wieku (do 30 lat). Ale, jak mówi mój znajomy: „Myślenie ma przyszłość” i trzeba kombinować, aby firma przynosiła zyski 🙂 Inwestycje to jedna z podstaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *