Czym jest kredyt obrotowy dla firm?

Zapewne każdy, kto prowadzi albo prowadził kiedykolwiek działalność ekonomiczną wie, iż prawie nierozerwalnie wiąże się to z zaciąganiem kredytów.

 

Konieczne są one właściwie na jakimkolwiek etapie prowadzenia działalności. Bierzemy je, ażeby w ogóle wystartować z biznesem czy już potem, kiedy pojawiają się problemy z płynnością kapitałową. Pewnym z buforowych narzędzi są kredyty obrotowe dla firm. Ujmując rzecz w najprostszy sposób, kredyt obrotowy służy finansowaniu wydatków powiązanych z aktualną działalnością firmy.

Możemy się o niego starać, kiedy potrzebujemy pieniędzy na zakup nieodzownych dla nas towarów, zapasów, środków do produkcji, a także kiedy musimy opłacić faktury. Kredyt obrotowy jest zatem bardzo wskazanym narzędziem, w szczególności dla małych bądź średnich firm. Niejednokrotnie, ich funkcjonowanie bez takich kredytów, nie byłoby w ogóle realne. Istnieją dwa warianty kredytu obrotowego. Pierwszym z nich jest kredyt na rachunku bieżącym. Przedsiębiorcy w ramach posiadanego przez firmę rachunku przyznawany jest jeden, określony limit zadłużenia. Jeśli zatem dojdzie do sytuacji, kiedy będziemy potrzebować środków, a w danym momencie ich nie mamy, możemy je podjąć do wysokości tego limitu. Bez wątpienia, każda z następnych wpłat zmniejsza saldo naszego zadłużenia.

Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, iż nie musimy za każdym razem przedstawiać informacji, na jaki konkretnie cel potrzebujemy w danej chwili środków pieniężnych. Drugą opcją jest kredyt na rachunku kredytowym. W tej sytuacji przedsiębiorca ubiegający się o tego typu kredyt, ma obowiązek przekonać bank za pomocą biznesplanu, na jaki cel potrzebuje pożyczki. W takim przypadku musimy, bez wątpienia, sztywno trzymać się ustaleń umowy, czyli pozyskanych środków nie możemy spożytkować na odmienny cel niż było to opisane w umowie. Kredyt na rachunku kredytowym zazwyczaj posiada również ściśle ustalony termin spłaty. Banki niewątpliwie umożliwiają zaciągnięcie kredytu obrotowego nie tylko w polskiej walucie. Może być on zatem przyznany również w euro, dolarach czy frankach szwajcarskich. Wyłączna wysokość kredytu zależy od prywatnej umowy. Nie da się zatem kwoty tego kredytu w żaden sposób uśrednić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *