Czy kredyty przez internet są bezpieczne? Czy kredyty przez internet są bezpieczne

Kredyty przez Internet oferują dziś niemal wszystkie firmy proponujące swoim klientom usługi pożyczkowe. W dobie powszechnego dostępu do Internetu uzyskanie kredytu stało się, podobnie jak wiele innych dotychczas skomplikowanych i czasochłonnych procedur, kwestią kilkunastu minut. Jak uzyskać kredyt przez Internet i na co zwrócić uwagę, aby zadbać o bezpieczeństwo usługi?

Czy kredyty przez Internet są bezpieczne?

Wielu klientów obawia się, że kredyty przez Internet mogą być potencjalnie niebezpieczne. Jak przeczytać można na blogu firmy KFF24, wynika to przede wszystkim z niepochlebnych opinii, których przyczyną jest działalność niezbyt uczciwych firm finansowych, którym zależy wyłącznie na zysku. Firmy takie, namawiające do wzięcia kredytu „na dogodnych warunkach”, specjalizują się nierzadko w wyszukiwaniu klientów, którzy naprawdę znajdują się w potrzebie, i na oferowaniu im „wyjątkowo okazyjnych ofert”. Po podpisaniu przez klienta wielostronicowej umowy napisanej drobnym drukiem na jaw wychodzi niestety fakt, że dogodne warunki kredytu dotyczą jedynie pożyczkodawcy, podczas gdy pożyczkobiorca zmuszony jest spłacić o wiele wyższą kwotę niż ta, którą pożyczył, w bardzo krótkim czasie. W przeciwnym razie obciąża się go wysokimi odsetkami i opłatami za przekroczenie terminu, przez co klient wpada w spiralę zadłużenia, ale firma się bogaci.

Niestety tego typu firmy finansowe nadaj obecne są na naszym rynku. Dlatego też aby kredyt przez Internet był w pełni bezpieczny, warto skorzystać nie z najbardziej okazyjnej i najgłośniej reklamowanej oferty, lecz z takiej, co do której mamy stuprocentową pewność. Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy zawsze koniecznie dokładnie ją przeczytać, a jeżeli coś jest niejasne – zapytać konsultanta o przejrzyste i zrozumiałe wytłumaczenie danej kwestii. Nie podpisujmy umów, których nie rozumiemy, zwłaszcza jeśli konsultant firmy stara się zbyć nas zbyt krótkimi i niezbyt szczegółowymi odpowiedziami. Unikniemy w ten sposób wielu kłopotów, których mogłoby nam przysporzyć zaciągnięcie pożyczki przez Internet u nie do końca uczciwego pożyczkodawcy.

W jaki sposób firmy weryfikują tożsamość osoby ubiegającej się o kredyt przez Internet?

Firmy finansowe oferujące kredyty przez Internet pozornie udzielą kredytu każdemu, kto poda odpowiedni numer dowodu osobistego w połączeniu z właściwymi danymi osobowymi. Przede wszystkim konieczne jest podanie wszystkich danych z dowodu osobistego, od imienia i nazwiska aż po numer PESEL oraz numer i serię dokumentu, a także przesłanie skanu lub zdjęcia dowodu, który potwierdzi zgodność wszystkich podanych przez nas informacji z prawdą. To jednak jeszcze nie wszystko. Pożyczkodawca na podstawie numeru i serii dowodu osobistego sprawdzi także, czy dany dokument jest ważny – czy nie został zablokowany, czy nie została zgłoszona jego kradzież lub zagubienie. W takim przypadku kredyt nie może bowiem zostać udzielony. Równie ważna jest weryfikacja danych klienta z danymi posiadacza konta bankowego, na które przelana ma zostać pożyczana kwota. Dziś nie znajdziemy już właściwie firm, które udzielają kredytów przez Internet bez weryfikacji konta. Na czym ona polega? To bardzo proste. Firma podaje klientowi numer rachunku bankowego, na który ten musi wykonać przelew symbolicznej kwoty. Kwota ta zwykle nie przekracza złotówki, a przelew pozwala na sprawdzenie, czy dane posiadacza konta zgadzają się z danymi osoby, na którą zaciągana jest pożyczka. Jeśli nie, kredyt nie zostanie nam udzielony. Nie ma bowiem możliwości wykonania przelewu na konto osoby trzeciej.

 

One Reply to “Czy kredyty przez internet są bezpieczne?”

  1. Moim zdaniem kredyty przez internet są bezpieczne, a przynajmniej nie mniej bezpieczne niż takie zawierane w placówce. Warunek jest jednak taki, że trzeba dokładnie wszystko przeczytać, sprawdzić firmę i warunki umowy i tyle 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *