Bitcoin – waluta przyszłości

Niegdyś obiektem poszukiwaczy majątku był błyszczący, namacalny kruszec w postaci bryłek złota. Dziś jest nim niewidzialna kryptowaluta, zwana Bitcoinem. Możemy nią zapłacić w Internecie, ale również w wielu restauracjach, sklepach czy hotelach na całym świecie. Bitcoin ma niebywałą przewagę nad każdą inną walutą świata – jest całkowicie niezależny od rządów i wszelakich instytucji. Czy to wystarczy, aby uznać go za walutę przyszłości? Temu przyjrzymy się w artykule.

 

 

Bitcoin jako odkrycie technologiczne figuruje już od 1998 roku, kiedy to programista Wei Dai przedstawił pierwszą implementację koncepcji krypto-waluty. Sama koncepcja Bitcoina w obecnej formie powstała jednak w 2008 roku a jej autorem jest skrywający się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W 2009 roku powstał pierwszy dedykowany Bitcionom Blockchain, a także pierwsza wersja klienta Bitcoin, została zawarta pierwsza transakcja w systemie, a także ustalono pierwszy kurs wymiany na podstawie kosztu wydobycia. Pierwsza giełda oraz zakupy za pomocą Bitcoinów ruszyły w 2010 roku. Od tej pory Bitcoin i nowe technologie zrewolucjonizowały podejście świata do waluty cyfrowej.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta, czyli waluta oparta na kryptografii. Najczęściej uznawana jest po prostu za walutę internetową, wirtualną. Czy słusznie – poniekąd tak. Musimy jednak wiedzieć, że kryje się za nią znacznie więcej. Kryptowaluty to przede wszystkim przełomowa technologia internetowa i pierwszy wynalazek w systemie finansowym, który został opracowany poza instytucjami finansowymi. Bazuje on na sieci peer-to-peer, czyli takiej, która jest w pełni rozproszona, a co za tym idzie system ten nie posiada centralnej jednostki, organizacji lub miejsca, które by go kontrolowało.

Jak działa kryptowaluta?

Komputery, a zarazem operujący nimi użytkownicy stanowią ogniowe w węzłach sieci, przez które następuje wymiana transakcji, ich autoryzacja i rozliczanie. System przechowuje informację o stanie posiadania liczby Bitcoinów. Stan posiadania związany jest z indywidualnym portfelem, który zawiera informacje o stanie posiadania Bitcoinów przez danego użytkownika. Taki portfel tworzony jest automatycznie już podczas pierwszej autoryzacji użytkownika w systemie. Kontrolę nad nim sprawuje wyłącznie posiadacz zaszyfrowanego klucza prywatnego. W systemu zostały zastosowane niezwykle zaawansowane metody matematyczne i kryptograficzne, które uniemożliwiają podwójne wydanie Bitcoinów, ich podrobienie lub kradzież. Cały system oparty jest na technologii Blockchain, a ponadto aktywna społeczność użytkowników nieustannie pilnuje całości funkcjonowania systemu. Podsumowując – Bitcoin to pieniądz, którego idea opiera się na zdecentralizowanych, zaszyfrowanych portfelach.

Walka o Bitcoina

Rynek kryptowalut zyskuje coraz większą popularność i silnie oddziałuje na otaczającą nas rzeczywistość. Bitcoiny są „wydobywane” (stąd porównywanie do kopalni złota) poprzez odszyfrowywanie algorytmów kryptograficznych. Aby skutecznie działać w ten sposób niemal niezbędny jest wydajny sprzęt – z szybkim procesorem oraz dobrą kartą graficzną. Podaż Bitcoinów, podobnie jak większości innych kryptowalut, jest ograniczona algorytmem. Oznacza to, że im więcej osób bierze się za wydobywanie monet, tym więcej czasu potrzeba aby osiągnąć pożądany efekt.

Ogromna popularność Bitcoina wiąże się z tym, że właśnie tę kryptowalutę wydobywa obecnie najwięcej osób. Jej przyszłość jawi się w jasnych barwach. Dlaczego? Ponieważ za Bitcoinem nie stoi żadna gospodarka. Tym samym – im gorzej dzieje się w gospodarce, tym lepiej dla Bitcoina.

Źródło: https://bitelon.pl/bitcoin/

15 thoughts on “Bitcoin – waluta przyszłości

 1. Dobry sposób na dorobienie sobie na tych bitcoinach, lecz jednak trzeba wiedzieć jak i co robić, żeby się dorobić. Próbuje swoich sił nadal, mam nadzieje że mi się uda.

 2. Ja w tym siedzę już trochę, i przyznam, że warto poświęcić czas na przyswojenie wiedzy w tym temacie, aby potem móc zarobić. Na pewno się opłaca. Nie wiem jak inni zarabiają w sieci, ale w tym można zarobić.

 3. Fajny artykuł, lecz to nie dla mnie. sprzęt mam słaby, a szkoda gdyż znajomy się tym zajmuje i mówi że można na tym zarobić w krótkim czasie sporo pieniędzy. niestety nie znam się na tym.

 4. Bitcoin to także sposób na… prowadzenie działalności przestępczej. Przecież przestępcy mogą płacić bitcoinami anonimowo i kto im co zrobi?? O tym wie niewielu!

 5. Słyszałam i czytałam, że bitcoiny mają zostać zakazane w Polsce. Jest to waluta, która jest bardzo zmienna. Raz stoi bardzo wysoko, a za chwilę bardzo nisko. Banki się jej bardzo obawiają. Na pewno jest to kuszący sposób na wzbogacenie się, ale też bardzo ryzykowny.

 6. Generalnie mało się o tym mówi i nie jest to zbyt popularne, ale jak już się ktoś wdroży to można się nieźle wzbogacić, szkoda tylko, że mają to zakazać, czyżby ktoś się bał, że Polaczki zaczną sie bogacić? 😀

 7. Ja jejstem zainteresowana kryptowaluta jaka jest bit coim. To prawda ze ta waluta ma duza wartoac skokowa, raz w gore a raz w dol ale za to mozna w barszo szybki sposob sie wzbogacic.

 8. Inwestycje w Bitcoin są ryzykowne ze względu na wahania wartości tej kryptowaluty. Chyba jednak warto zainwestować choćby z tego względu, że ostatnio jego wartość bardzo wzrosła.

 9. Pieniądz przyszłości. Może i tak ale jest niepewny jak karta kredytowa. Wystarczy brak prądu/internetu i jesteśmy bez kasy. Mamy pieniądze ale nie możemy nic kupić

 10. Temat o którym coraz częściej się słyszy.Jego wartość bardzo szybko sie zmienia jednak uwazam ze warto posiadac taka kryptowalute.Mam nadzieje ze nie dojdzie do zakazu w Polsce.

 11. Wcześniej o tym nie słyszałam. Łatwy sposób na zarobek. Ale czy każdy się do tego nie nadaje? Nie wiem osobiście bym się tego nie podjęła. Ale może dla kogoś fajna alternatywa.

 12. Powiem że czytałam z zaciekawieniem bo nie słyszałam o tym wcześniej. Dla mnie trudny temat, może dlatego że nowy, a to co nowe jest niepokojące i czasem trudno się przekonać. Jednak jeśli ktoś zna temat dogłębnie i ma z tego korzyści to nie mam nic przeciwko temu.

 13. No z tym tematem ciekawa sprawa, mój znajomy w tym siedzi, ale kurde ja nie do końca rozumiem o co chodzi. Wiem, że on zachwala i twierdzi, że szybko na tym można się wzbogacić. Co do tego że ma być w Polsce zakazane to wcale bym się nie zdziwiła, bo pewnie politycy na tym nie zarabiają?

 14. Biorąc pod uwagę, że kryptowaluty i „banksterka” to naturalni wrogowie, opinie szefów banków o BTC przypominać mogą opinie szefów poczty o e-mailach. Choć, oczywiście, zgodzę się z tym, że na e-maila nie da się nakleić znaczka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *